Dawna ziemiańska jadalnia odtworzona w Muzeum Ziemiaństwa

Avatar photoIrena Kuczyńska12 maja 20234min
IS__DSC4308.jpg
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza do zwiedzania nowej sali ekspozycyjnej. Jest to dawna ziemiańska jadalnia ze stołem z połowy XIX wieku, z krzesłami, z których dwa należały do ostatnich właścicieli pałacu, z porcelanową zastawą, sztućcami.

 

Jadalnia jest pierwszym etapem odtwarzania przestrzeni pałacowych z czasów, kiedy żyli tu polscy ziemianie – powiedziała radiu Centrum Kinga Jaroszewska – Bałwas  – animator kultury w dobrzyckim muzeum

Jadalnia od 200 lat

Jadalnia znajduje się na parterze, ściany komnaty pokrywają malowidła w technice wapiennej al secco wykonane przez Antoniego Smuglewicza około 1800 r. Prawdopodobnie  sala zawsze pełniła funkcję jadalni, na co wskazuje bliskość kuchni pałacowych, znajdujących się w piwnicach i dobre z nią skomunikowanie poprzez klatkę schodową.

Stół  z zastawą

Pośrodku sali usytuowano XIX – wieczny stół i 15 krzeseł, które Muzeum Ziemiaństwa otrzymało z zasobów pałacu w Goli w pow. gostyńskim. Stół zastawiony porcelaną i srebrami – także z XIX wieku. Jest świecznik, brakuje kieliszków. Obok na intarsjowanym stoliku podręcznym, który wypożyczono z Muzeum Narodowego w Poznaniu, czeka w pogotowiu zestaw kawowy, sztućce, potrzebne do podania poobiedniej kawy.

Pod ścianami krzesła, dwa z nich należały do Czarneckich, ostatnich właścicieli pałacu. Jest jeszcze bufet w stylu Ludwika Filipa zakupiony przez muzeum i witrynka przeniesiona z innej komnaty. W jadalni stoi też magiel, którego używano do maglowania obrusów.

Jadalnia na początek

W czasie Nocy Muzeów – w sobotę 20 czerwca, zwiedzanie jadalni odbywać się będzie z przewodnikiem, który opowie o tym, jak ziemianie biesiadowali. Zaś jadalnia to pierwszy krok do odtwarzanie kolejnych komnat m.in. sypialni pani domu czy sypialni pana domu – mówi Kinga Jaroszewska – Bałwas.

Zdjęcia Joanna Pankowiaik

W  Muzeum Ziemiaństwa można zwiedzać wystawy czasowe:
Wystawa szkła i wyrobów emalierskich w muzeum w Dobrzycy

Myśliwskie pasje ziemian w Muzeum Ziemiaństwa


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska