Biżuteria odebrana pleszewiance w obozie koncentracyjnym, wróci po latach do córek

Avatar photoIrena Kuczyńska3 grudnia 20244min
Janina-Wlodarczyk.jpg
Niezwykła historia z Pleszewa. Po 80 latach, pęk kluczy i biżuteria, odebrane 19 - letniej pleszewiance w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck, trafi do rąk jej córek. A stanie się to za sprawą Macieja Gaszka z Gostynia, który zajmuje się poszukiwaniem informacji o osobach represjonowanych w czasie II wojny światowej.
Areszt po donosie

Tragiczna historia pleszewianki, wtedy 19 – letniej Janiny Włodarczyk z ulicy Kaliskiej, rozpoczyna się 31 sierpnia 1944 roku, aresztowaniem na ulicy. Prawdopodobnie ktoś z jej otoczenia, znany rodzinie, o czym teraz wiadomo, zawiadomił gestapo, że dziewczyna źle wypowiadała się o Hitlerze. Janina trafia do obozu kobiecego w Ravensbruck, otrzymuje numer 33 653, zostaje zaliczona do więźniarek politycznych.

Kolczyki przetrwały

W obozie Neuengamme otrzymuje kolejny numer 4666. Udaje jej się przeżyć wojnę. Międzynarodowy Czerwony Krzyż przewozi ją do Szwecji, gdzie się leczy. W 1945 wraca do Polski a odebrane jej po aresztowaniu precjoza czyli pęk kluczy, złote kolczyki i pierścionek trafiają do Międzynarodowego Centrum Prześladować Nazistowskich Arolsen Archiwes, gdzie pracuje Polka Małgorzata Przybyła.

Pierścionek 80 lat przeleżał w magazynach w Międzynarodowym Centrum Prześladowań Nazistowskich
Klucze 80 lat przeleżały w magazynach w Międzynarodowym Centrum Prześladowań Nazistowskich
Kolczyki 80 lat przeleżały w magazynach w Międzynarodowym Centrum Prześladowań Nazistowskich
Dziennikarz znalazł córki

To ona prosi Macieja Gaszka – historyka z Gostynia administratora profilu Archiwalne zdjęcia Gostynia , o pomoc w dotarciu do potomkiń byłej więźniarki. Dzięki dziennikarzowi z Pleszewa, udaje się je zlokalizować. Wkrótce rozpocznie się procedura zwrotu. Pamiątki, córkom Janiny Włodarczyk – Halinie i Emilii, które już w Pleszewie nie mieszkają, wręczy Małgorzata Przybyła w towarzystwie Macieja Gaszka.

O poszukiwaniach informacji o osobach prześladowanych i represjonowanych przez nazistów Maciej Gaszek opowiedział w rozmowie  TUTAJ

Irena Kuczyńska i Maciej Gaszek

Czytaj też: Marianne szuka przodków, którzy mogli być ofiarami epidemii cholery w 1852 roku

1 września 1939 opłakiwano w Pleszewie pierwsze ofiary wojny

Elew 70 pułku piechoty wyruszył na wojnę bez broni

Michał Leśny – żołnierz Września z Ostroroga


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska