Muzeum kolei wąskotorowej poprowadzi Zajezdnia Kultury w Pleszewie, której siedziba znajduje się w dawnej małej parowozowni na dworcu kolejowym. Po drugiej stronie torów, w budynku dworca mieści się bibloteka. Po torach kursuje do Kowalewa wagonik SKPL- ki. W te klimaty wpisze się muzeum kolei wąskotorowej w dawnym budynku stacji kolejowej Pleszew Wąsk. w Kowalewie.
Czytaj: Kolej wąskotorowa buduje markę miasta Pleszewa
Wg wstępnych szacunków, jedyne takie w Polsce, multimedialne muzeum wąskotorówki ma kosztować ponad 14 000 000 zł, na co miasto zamierza pozyskać środki z Unii Europejskiej.
Projekt przewiduje przebudowę dawnej stacji, stworzenie infrastruktury technicznej i edukacyjnej, parkingu. Jest wizualizacja, jest wyłoniona pracownia architektoniczna, która za 430 000 zł przygotuje dokumentacje projektową. W muzeum znajdą się wizualne odniesienia do wąskotorówki i do Zajezdni Kultury w Pleszewie oraz fotografie pleszewskiej ciuchci i jej pracowników.
Czytaj: Pleszewianie powołali Stowarzyszenie Pleszewska Kolej Trójszynowa
Potencjał Pleszewa tkwi w kolejce wąskotorowej
Historię kolejki zwiedzający poznają dzięki multimediom i elementom interaktywnym. Przewodnikiem ma być elektryczny model kolejki wąskotorowej. Wagoniki będą podróżowały pomiędzy kolejnymi stanowiskami ścieżki zwiedzania. Przejście trasy potrwa godzinę.
Czytaj: Historia pleszewskiej kolejki, po której zostały dworce i wspomnienia
Pamiątki kolejowe znajdowane w starej szufladzie
Więcej tekstów i podcastów o pleszewskiej ciuchci WĄSKI TOR
Wizualizacja fotki UMiG Pleszew