A ja sobie gram na gramofonie…

Avatar photoIrena Kuczyńska30 września 20216min
9-2.jpg
... to pierwsze spotkanie seniorów z cyklu "Opowiedz nam swoją historię. Ona wpisuje się w historię Pleszewa". Odbyło się w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich.
Spotkania to inicjatywa Lucyny Roszak – prezeski Fundacji Animacja w Pleszewie. Animatorem pierwszego spotkania był Adam Kuchta – kolekcjoner przedmiotów z czasów PRL-u.
Adam Kuchta
O Adamie pisałam już na blogu TUTAJ
Adam przyniósł na spotkanie cztery różnego rodzaju magnetofony. Najstarszy to lampowy odtwarzacz płyt „Bambino” z lat 60.. Wszystkie magnetofony były sprawne i o każdym z nich, kolekcjoner opowiedział.
Adam przyniósł też liczne płyty, począwszy od pocztówek z nagraną melodią, poprzez single do płyt długogrających czyli long play – ów.
Także uczestnicy spotkania przynieśli swoje płyty. Odtwarzano  muzykę z nich. Popłynęły więc piosenki śpiewane przez Mieczysława Fogga, Marię Koterbską, Annę German. Były też melodie operetkowe, operowe, ludowe.
Okazuje się, że w naszych domach jest wiele płyt z lat 60., 70., 80. ale nie ma już sprzętu, na którym można je odtwarzać. Była więc okazja do powspominania, pośpiewania a także do potańczenia. I fajna refleksja jednej z pań: nie mam gramofonu ale starych melodii sobie słucham na YOU TUBE

Zbigniew Walczak
Ewa Sołtysiak
Teresa Lisiak

Kolejne spotkanie zamierzamy poświęcić budynkowi, w którym aktualnie mieści się Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, a zbudowany był w 1918 roku jako szkoła dla dzieci z Łaszewa, Malinia, Nowej Wsi.
Był szkołą jeszcze na początku lat 60., zanim nieopodal pobudowano Trójkę. Potem mieściło się tu przedszkole, następnie Dzienny Dom Pomocy Społecznej. Od kilku lat jest tu siedziba Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich.
„Szkoła na Nowej Wsi” Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich
Kolejne spotkanie 20 października poświęcone wspomnieniom z lat nauki w tym budynku.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska