Akademia pana Kleksa po raz drugi w Gołuchowie

Irena Kuczyńska2 sierpnia 20225min
W Gołuchowie trwają przygotowania do kolejnej ekranizacji książki Jana Brzechwy  "Akademia pana Kleksa". Historia niesfornego rudego Adasia Niezgódki i jego przyjaciół, trafiła na ekrany w 1983 roku. Kilka scen kręcono w gołuchowskim Zamku. Teraz jest podobnie, chociaż film będzie zupełnie inny.
kleks.jpg

Marta Polaczuk – koordynatorka promocji “Akademii pana Kleksa” potwierdza radiu Centrum, że bardzo zaawansowane są prace przygotowawcze do zdjęć. Część z nich powstanie na Zamku w Gołuchowie część w parku, który należy do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie .

W Zamku i w parku

Podczas gdy przygotowania scenografii w Zamku są najpilniej strzeżoną tajemnicą, to w parku można zobaczyć ucharakteryzowany na potrzeby filmu dąb Jan – upamiętniający Jana Działyńskiego.

Akademia pana Kleksa w Gołuchowie foto FB Niezależni dla Gminy Gołuchów

Zagra on w filmie jakąś ważną rolę. Jako że nowa adaptacja opowieści Jana Brzechwy  “będzie pełna efektów specjalnych. Nowa ekranizacja, ma w porównaniu z tą sprzed 39 lat, nowy wymiar i inne spojrzenie na rzeczywistość.

Zamek w Gołuchowie – tu będą kręcone kadry filmu “Akademia pana Kleksa”
Ada zamiast Adasia

W rolę Pana Ambrożego Kleksa wciela się popularny aktor Tomasz Kot, Adasia Niezgódkę zastąpi Ada Niezgódka – czyli Antonina Litwiniak, która debiut w filmie fabularnym ma już za sobą. W nowej obsadzie filmu pojawi się też Pan Kleks sprzed 39 lat czyli Piotr Fronczewski, ale w zupełnie innej roli. Nową “Akademię Pana Kleksa” reżyseruje Maciej Kawulski twórca filmów “Jak zostałem gangsterem”czy “Jak pokochałam gangstera” czy “365 dni” wg powieści Blanki Lipińskiej.

Po raz drugi w Gołuchowie

Zdjęcia w Gołuchowie rozpoczną się wkrótce. Są osoby, które pamiętają zdjęcia robione w Gołuchowie do filmu przed 39 laty. Wspominała to długoletnia kustosz Zamku Danuta Marek . Teraz jest łatwiej, bo Gołuchowski Zamek jest zamknięty dla zwiedzających –  trwa wymiana drzwi i okien.

Zamek Czartoryskich zamknięty z powodu remontów

Być może uda się podpatrzeć ekipę pracującą w parku. Na co niektórzy gołuchowianie po cichu liczą. Film wchodzi na ekrany w 2023 roku, równo 40 lat po pierwszej ekranizacji.

Akademia pana Kleksa 1983TUTAJ

Akademia pana Kleksa 2023TUTAJ