Zamek Czartoryskich zamknięty, rozpoczęła się wymiana i konserwacja 150 okien

Irena Kuczyńska6 maja 20224min
Zamek Czartoryskich w Gołuchowie zamyka się na zwiedzających. Rozpoczyna się remont. Na wymianę i renowację czeka 150 okien i wszystkie zewnętrzne drzwi.
Paulina-Vogt-Wawrzyniak.jpg

 

Zamek Czartoryskich w Gołuchowie będzie zamknięty dla zwiedzających. Paulina Vogt – Wawrzyniak – kierownik oddziału Muzeum Narodowego w Gołuchowie podkreśla, że zakres prac jest bardzo szeroki.

Okna z czasów księżnej Izabelli

Z pewnością interesujące jest to, że 100 zamkowych okien czeka a wymianę a prace konserwatorskie prowadzone będą przy 50. oknach historycznych z czasów Izabeli z Czartoryskich – Działyńskiej – podkreśla Paulina Vogt – Wawrzyniak. Chcąc uzyskać efekt XIX – wiecznej estetyki nie możemy zapomnieć o funkcjonalności i zachowaniu termoizolacji. To trudne zadanie. Dębowe okna w części z szybami zespolonymi, z zewnątrz otrzymają szyby walcowane dające szczególny efekt odbicia światła – tłumaczy pani kustosz.

Zamek w Gołuchowie – 150 okien do remontu i wymiany
Czytaj też: Paulina opowiada o Izabelli
Kolejne remonty bez zamknięcia

Projekt, na który Muzeum Narodowe w Poznaniu pozyskało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przewiduje też renowację wszystkich drzwi zewnętrznych.

Zamek Czartoryskich drzwi zewnętrzne do remontu

Remont wymaga, niestety, zamknięcia muzeum dla zwiedzających. Do końca roku Zamek Czartoryskich będzie nieczynny. Z pewnością dla sympatyków gołuchowskiego Zamku ważna będzie informacja o tym, że  kolejne remonty nie będą wymagać zamknięcia obiektu. I co istotne, w dalszych planach jest remont zewnętrznych elewacji Zamku,  o kamiennych dekoracji i elewacji od strony dziedzińca.

Remonty  były

Bez wątpienia fanów Zamku zainteresuje informacja, że  ostatni duży remont gołuchowskiego Zamku miał miejsce w latach 70. XX wieku, kiedy kładziono nowe instalacje, zabezpieczano zabytkowe stropy i wymieniono część podłóg. Późniejsze, gdy wymieniano łupek na dachach czy izolowano przestrzeń dziedzińca, nie wymagały już zamknięcia placówki.

Remont dziedzińca i elewacji w kolejnym etapie foto Roman Kazimierz Urbaniak
Warto zaglądać do Gołuchowa

Na szczęście otwarty dla gości jest gołuchowski park oraz muzea leśnictwa w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Park i znajdujące się na jego terenie obok zamku: oficyna, intendentura i kaplica a także zabudowania folwarczne są spuścizną po książętach Czartoryskich. Warto więc zaglądać do Gołuchowa.