Autorka “Stulecia Winnych” Ałbena Grabowska odwiedziła Pleszew

Irena Kuczyńska29 marca 202210min
Kilkadziesiąt osób przyszło w ostatnią niedzielę do pleszewskiej biblioteki na spotkanie z Ałbeną Grabowską - autorką bestselera "Stulecie Winnych".
277299716_5277625018923992_4224929227360905648_n.jpg

 

Spotkanie odbyło się w ramach Bibliotecznej Akademii Rozmaitości – projektu który realizuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie.

Uczestnicy spotkania z Ałbeną Grabowską autorką “Stulecia Winnych”

Biblioteka ma ofertę dla dużych i małych

Pleszew czekał na autorkę sagi

Ałbena Grabowska była w Pleszewie autorką wyczekiwaną. Jej książki są czytane przez osoby w różnym wieku, dlatego informacja, że przyjeżdża do miasta na spotkanie z czytelnikami, sprawiło fanom jej książek, dużo radości. Zwłaszcza, że bestseler “Stulecie Winnych”, posłużył jako scenariusz do serialu. I właśnie teraz w telewizji emitowana jest czwarta seria. Na spotkanie z pisarką przyszło prawie 80 osób, mimo iż była to niedziela, do tego słoneczna.

Przed spotkaniem
Zuzanna Musielak – Rybak – dyrektorka BPMiG Pleszew zapowiada spotkanie z Ałbeną Grabowską

Wielką przyjemność zrobiła mi dyrektorka książnicy Zuzanna Musielak – Rybak – oferując mi moderowanie spotkania. Przygotowując się do niego, przeczytałam kilka najnowszych książek pisarki. Natomiast “Stulecie Winnych”, które z zapartym tchem czytałam w 2014 roku, kiedy kolejne tomy wychodziły, musiałam sobie powtórzyć. Pamiętam, że książka mnie już wtedy zafascynowała. Zwłaszcza, że losy fikcyjnych bohaterów splatały się z losami postaci realnych m.in. pisarza Jarosława Iwaszkiewicza  i jego żony Anny zd. Lilpop – żyjących w Brwinowie, gdzie toczy się akcja powieści.

Spotkanie z autorką “Stulecia Winnych” w Pleszewie
Lekarka z doktoratem

Ałbena Grabowska okazała się świetną rozmówczynią. Matce – Bułgarce zawdzięcza imię Ałbena, ojcu – Polakowi – nazwisko. Z wykształcenia jest lekarzem, posiada dwa stopnie specjalizacji w tym certyfikat z epileptologii. W 2004 roku uzyskała nawet tytuł doktora nauk medycznych. Pracowała m.in. w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie, w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Równocześnie pisywała do prasy z segmentu lifestyle, odpowiadała na listy do lekarza, prowadziła rubryki porad lekarskich. W 2010 roku napisała dla dzieci książeczkę “O małpce, która spadła z drzewa”. Miała pomóc dzieciom oswoić epilepsję a jego kolegom ją poznać. I pomogła – potwierdziła pani Ałbena.

Spotkanie autorskie Ałbeny Grabowskie
Wybrała pisanie

Podczas wartko toczącej się rozmowy, Ałbena Grabowska zdradziła, że nadszedł czas wyboru drogi życiowej. I ona wybrała – postawiła na twórczość literacką. Co nie znaczy, że zupełnie zrezygnowała z pierwszego zawodu. Po prostu, w Brwinowie, gdzie mieszka, przyjmuje pacjentów w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Poza tym pisze. Wyznała, że jest też wizytówką miasta Brwinowa, które jest miejscem akcji najbardziej znanej książki pisarki. Zdradziła, że burmistrz Brwinowa, kiedy chce wytłumaczyć, gdzie ten Brwinów, odpowiada z dumą: to tam, gdzie mieszkają Winni, ci od “Stulecia Winnych”.

Skąd wzięli się Winni?

Ałbena Grabowska zaklina się, że nie zna nikogo o nazwisku Winny, nikt taki nie mieszka też w Brwinowie. Ot, takie nazwisko najbardziej – jak mówi, pasowało jej opowiadanej w książce historii. Zaczyna się ona w 1914 roku wybuchem I wojny światowej i narodzinami dziewczynek Ani i Mani – bliźniaczek – wcześniaczek. Pierwsze dni swojego życia dziewczynki spędziły w koszyczkach wyścielonych gęsim puchem, który robił za inkubator. Ich mama zmarła…. Akcja trzeciego tomu kończy się w roku 2014. Pani Ałbena mówiła, że siadając do pisania książki, miała w głowie całość. Wcześniej zgłębiała temat czytając historyczne książki, wertując gazety w poszukiwaniu wiedzy o życiu codziennym Polaków w opisywanym czasie.

“Stulecie Winnych” na małym ekranie

Książka Ałbeny Grabowskiej stała się w krótkim czasie bestselerem. Czytały ją miliony i to nie tylko starszych pań, bo na takie czytelniczki liczyła autorka. Pojawił się więc pomysł na film. Serial “Stulecie Winnych” wyprodukowała  Telewizja Polska. Pierwszy sezon w 2019 roku i drugi sezon w 2020 roku zgromadziły średnio przed ekranem 3 000 000 widzów – powiedziała Ałbena Grabowska. Mówiła, że nie miała wpływu na obsadę chociaż bardzo chciała żeby w filmie grała Kinga Preis. Zdradziła, że też gra, w każdym sezonie. W aktualnym – zagra w VII odcinku.

Więcej ciekawostek z życia Ałbeny Grabowskiej znajdziemy TUTAJ

Kobieta o kobietach

Ałbena Grabowska nie zaprzeczyła, że bohaterkami jej książek są kobiety – silne, niezależne. Takimi są wszystkie bohaterki “Stulecia Winnych”, które potrafią brać się za bary z życiem, wspierać swoich facetów, ale też podejmować niezależne decyzje. W “Lady M.” narysowała portret psychologiczny współczesnej Lady Makbet bohaterki  dramatu Wiliama Szekspira, która pożera tych, których kocha. “Doktor Anna” – to powieść obyczajowa z cyklu “Uczniowie Hippokratesa” czyli  historia życia Anny Tomaszewicz – lekarki zmuszonej do walki z biurokracją w Warszawie lat 80. XIX wieku – twórczyni izb porodowych dla biednych kobiet. Jedna z uczestniczek spotkania zapytała o kolejny tom powieści “Rzeki płyną, jak chcą”. Usłyszała, że w zasadzie pani Ałbena kolejnego tomu nie planuje. Dalsze losy bohaterek powierza czytelniczkom.

Książka z autografem

Większość pań (było też kilku panów) przyszła na spotkanie z książkami pani Ałbeny. Chociaż była też możliwość zakupu książek, zwłaszcza najnowszych – “Stulecia Winnych” w jednym tomie ze zdjęciem z kadru filmowego na okładce. Była książka o przodkach głównych bohaterów czyli “Stulecie Winnych. Początek”. Był „Opowiadania”, które uzupełniają wątki sagi i dwie książki kucharskie: „Notes kulinarny” oraz „Przysmaki rodziny Winnych”. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autografy. Były fotki ale też wymiana myśli. W sumie chyba wszyscy byli zadowoleni. A biblioteka trafiła w gust czytelników.

Książki autorstwa Ałbeny Grabowskiej