Będą bloki z windą i podziemnym parkingiem

Irena Kuczyńska25 czerwca 201910min
anna-konieczna-i-monika-falk-filipowicz.jpg

W Pleszewie wmurowano akt erekcyjny pod budowę dwóch budynków wielorodzinnych z pierwszym w mieście podziemnym parkingiem i z windą.

Bloki buduje Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa w Pleszewie przy ulicy Grunwaldzkiej. Będą gotowe w listopadzie 2020 roku.

Mieszkań będzie 68, najmniejsze ma mieć 37 metrów kwadratowych, największe prawie 63 metry. Planowana cena 1 metra wynosi 3400 złotych. W sumie inwestycja ma kosztować około 11 mln zł.

Przyszli właściciele mieszkań wpłacają 10 procent ceny lokalu, resztę spłacać będą przez 30 lat albo krócej, wszystko zależeć będzie od umowy ze spółdzielnią. “Bo to ona zaciąga kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego i to ze spółdzielnią będą się rozliczać lokatorzy” – podkreśla wiceprezes zarządu Anna Konieczna.

I dodaje, że już jest nie tylko komplet chętnych na mieszkania ale też lista rezerwowa. Ostatnie budynki na podobnej zasadzie lokatorsko – własnościowej budowała spółdzielnia przy ulicy Grunwaldzkiej w 1990 roku.

Korzystano wtedy z dotacji państwowej z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, gdzie umarzane były odsetki. Potem to się skończyło i kolejny blok spółdzielnia zbudowała  przy ul. Mieszka I na zasadzie deweloperskiej a lokatorzy stworzyli wspólnotę.

Nowe bloki przy Grunwaldzkiej należeć będą do spółdzielni a lokatorzy będą jej członkami – co podkreśliła Monika Falk – Filipowicz – prezes SMLW w Pleszewie.

Bloki przy ulicy Grunwaldzkiej  będą miały podziemną halę garażową na 30 miejsc postojowych – , pierwszą taką w Pleszewie i 38 miejsc parkingowych naziemnych. Będą to pierwsze w mieście bloki z windą.

25 czerwca 2019 roku, w obecności licznych gości z zaprzyjaźnionych spółdzielni mieszkaniowych, burmistrza Arkadiusza Ptaka, członków Rady Nadzorczej z szefem Zbigniewem Matuszczakiem na czele, przedstawiciela starosty, projektanta Wiesława Motyla, inspektora nadzoru Konrada Grabowieckiego, firmy, która bloki buduje czyli Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego w Ostrowie Wlkp. Stanisława Pułkownika, przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej Jerzego Jankowskiego, wmurowano w fundamenty jednego z bloków akt erekcyjny dla potomnych.

Budowę poświęcił wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie ks. Krzysztof Wojtynia.

Podczas uroczystości padło wiele komplementów pod adresem prezes Moniki Falk – Filipowicz, jej zastępczyni Anny Koniecznej oraz Rady Nadzorczej, która zaakceptowała pomysł obu pań budowy budynków wielorodzinnych z kredytu, co pozwala na zdobycie własnego mieszkania osobom, które nie mają zdolności kredytowej.

Z wypowiedzi gości wynikało, że pleszewska spółdzielnia jako jedna z pierwszych w Polsce przystąpiła do budowy mieszkań lokatorskich.

Mieszkania mają być gotowe w listopadzie przyszłego roku. Uczestnicy uroczystości wyrażali nadzieję na kolejne tego typu budynki budowane przez spółdzielnię.