Będzie mural na pleszewskim Rynku

Irena Kuczyńska29 kwietnia 20212min0
Mural-czolo.jpg

Na pleszewskim Rynku ma powstać mural, upamiętniający urodzonego w Pleszewie artystę Mariana Bogusza. Mural ma ozdobić szczytową ścianę jedynej kamienicy wystającej z szeregu w pierzei wschodniej. Autorem koncepcji i projektu jest pleszewski artysta Sławomir Danielski.

Pomysł na mural miał się zrodzić już w grudniu 2020 roku w Zajezdni Kultury w Pleszewie. Opracowanie koncepcji trwało kilka tygodni, następnie powstał projekt oparty na zdjęciu urodzonego w Pleszewie Mariana Bogusza (1920 – 1980) – jednego z animatorów życia kulturalnego w nurcie polskiej awangardy.

Jest koncepcja, jest projekt. Został on zaprezentowany władzom miasta Pleszewa, członkom wspólnoty mieszkaniowej kamienicy, na której ma mural powstać oraz konserwatorowi zabytków. Mają oni wydać opinię. Jeśli opinie będą pozytywne, będziemy mieli pierwszy w centrum miasta Pleszewa mural.

Powstanie on blisko ogródka pubu, gdzie w lecie są organizowane koncerty plenerowe. Ożywi ścianę jedynej w Rynku kamienicy, która wystaje przed szereg, co może mieć związek z wielkim pożarem miasta  w 1806 roku. Kamienica z numerem 1 mogła powstać przed wytyczeniem nowego Rynku. O pożarze miasta TUTAJ

Wracając do muralu, upamiętni on Mariana Bogusza – malarza, rzeźbiarza, autora realizacji przestrzennych, scenografa, aktywnego animatora życia artystycznego, inicjatora wydarzeń artystycznych, który dzieciństwo i młodość spędził w Pleszewie, maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w 1939 roku.

W Muzeum Regionalnym w Pleszewie znajduje się największy w Polsce zbiór „blach Bogusza”, które przekazała miastu wdowa po artyście.

Wystawa w 100 – lecie urodzin Mariana Bogusza TUTAJ

Czytaj też  Historia Polski na ścianie

Skomentuj na Facebooku

Skomentuj na Facebooku