Historia Polski na ścianie

Irena Kuczyńska14 października 20204min
Czoło.jpg

Prawie miesiąc trwały prace nad historycznym muralem Bitwy Warszawskiej 1920 w Pleszewie. Powstał on na ścianie hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w  od ulicy Wierzbowej. Do malowanie zużyto 440 litrów farb elewacyjnych i farb w sprayu. Rozmiary muralu są imponujące, zajmuje on 200 m2 ściany. Widoczny jest z daleka.  Ma przypominać zwycięską bitwę Polaków z bolszewikami w 1920 roku, kiedy to dzięki dobrym decyzjom dowódców i bohaterstwu polskich żołnierzy, udało się zatrzymać Armię Czerwoną, co przeszło do historii, tej potocznej, opowiadanej w domach  jako “Cud nad Wisłą”. Mural jest jednym z dwunastu w Polsce. Projekt wykonał Tomasz Wojtala – pracownik pleszewskiego starostwa, malował go Oskar Andrzejewski – muralista z Konina.
Mural jest częścią projektu historycznego realizowanego przez Ligę Obrony Kraju, Starostwo Powiatowe w Pleszewie i Zespól Szkół Technicznych. Koszt zadania pt. „100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Historia na ścianie. Mural historyczny – PLESZEW”  sięga 50 000 zł, z czego 40 000 zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej, reszta to pieniądze powiatu i wkład własny.
Więcej TUTAJ
Przy muralu będzie zainstalowany monitoring i reflektory. Uroczyste odsłonięcie, połączone z wykładem nt. wydarzeń sprzed 100 lat, zaplanowano na  11 listopada.

Mural zakończony –  Jacek Przepierski – LOK, Maciej Wasielewski – starosta pleszewski, Zygmunt Urbaniak LOk i wykonawcy muralu  Oskar Andrzejewski, Jakub Żyto i Mateusz Dryjer