Szczątki św. Floriana zostaną przywiezione do Pleszewa, parafia będzie mieć patrona z krwi i kości

Avatar photoIrena Kuczyńska10 lutego 202511min
Bez-nazwy-1280x964.jpg
Na 100. urodziny parafii św. Floriana zostaną sprowadzone z Krakowa relikwie św. Floriana.  Prośba o szczątki świętego, skierowana przez proboszcza do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, została rozpatrzona pozytywnie.
W kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie znajdują się już relikwie kilku świętych i błogosławionych. Relikwiarze, z doczesnymi szczątkami św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. Karola Akutisa  stoją na głównym ołtarzu.
Kult wyrósł z ludu
W historii kościoła katolickiego czytamy, że kult relikwii czyli doczesnych szczątków świętych i błogosławionych, „wyrósł z ludu a kościół pilnował, żeby nie przerodził się w zabobon, starał się go utrzymywać w poprawności teologicznej”. Zdaniem proboszcza parafii św. Floriana w Pleszewie ks. kanonika Krzysztofa Guziałka  chodzi o to, „żeby święty w cząstce swoich relikwii, prowadził ludzi do nieba”.
Z krwi i kości
Wymarzył on sobie, żeby na 100 rocznicę utworzenia parafii przy kościółku św. Floriana  – cząstka świętego patrona była w parafii. Żeby był patronem z krwi i kości i nie tylko z nazwy – podkreśla proboszcz, który – co podkreśla, często modli się za pośrednictwem świętych.
Prośba do biskupa
Stąd jego prośba skierowana do metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, o przyznanie pleszewskiej parafii relikwii św. Floriana i udzielenie  kustoszowi bazyliki św. Floriana w Krakowie, zielonego światła na podzielenie się relikwiami, które sprowadził do Krakowa w XIII wieku książę Kazimierz II Sprawiedliwy.  
Okoliczności sprowadzenia relikwii, mało podówczas znanego świętego, znajdziemy TUTAJ
XVII – wieczna figurka św. Floriana w pleszewskim kościółku
Święty Florian

A oto kim był Florian – którego kult zaczęto w XII wieku szerzyć na ziemiach polskich (był to czas rozbicia dzielnicowego, które zawdzięczamy testamentowi króla Bolesława Krzywoustego).Florian z Lauriacum – rzymski oficer, męczennik chrześcijański, święty katolicki. Urodził się ok. 250 roku w Ceti (obecnie Zeiselmauer). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiegoDioklecjana (284–305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorc). Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich według reguły św. Augustyna. W roku 1184 biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa. /wikipedia/

Od XII w. w Krakowie

W Polsce głównym miejscem czci św. Floriana była najpierw katedra na Wawelu, gdzie w ołtarzu w 1184 r. umieszczono ciało męczennika, oraz od 1185 r. kolegiata na podkrakowskim Kleparzu. Po kanonizacji św. Stanisława ze Szczepanowa w 1253 r. kult św. Floriana znacznie osłabł, by w XV w. ponownie odżyć i przetrwać aż do obecnych czasów.

Patron strażaków

Św. Florian jest patronem ludzi zawodowo związanych z wodą i ogniem, a od wielkiego pożaru Krakowa w 1528 r. stał się także opiekunem ludzi walczących z pożarami. Na swojego patrona przyjęli, choć precyzyjna data nie jest znana, polscy strażacy. Jego kult widoczny był w pierwszej nazwie organizacji skupiającej strażaków – Związku Floriańskim, w strażackich sztandarach, medalach, pieczęciach, listownikach, prasie pożarniczej, narzędziach do zwalczania pożarów, a także w drzeworytach, obrazach, rzeźbach, figurach czy innych akcentach w czasie uroczystości ku czci św. Floriana obchodzonych corocznie w dniu 4 maja.

Na 100 lecie parafii

Wracając do Pleszewa, historia kapliczki „przy trakcie jarocińskim”, która z czasem stała się kościółkiem św. Floriana – sięga roku 1444, o czym wspomina Stanisław Małyszko – autor powstającej książki o historii pleszewskiego kościoła, co z kolei wpisuje się w 100. rocznicę utworzenia przez ks. Kazimierza Niesiołowskiego – oddzielnej parafii przy cmentarnym kościółku.

Historia kościółka św. Floriana w Pleszewie

Wyjazd po relikwie
Wracając do sprowadzenia relikwii św. Floriana do Pleszewa, przygotowania do uroczystości trwają. Proboszcz parafii ks. kanonik Krzysztof Guziałek podkreśla, że relikwiarz oraz pudełko na szczątki, parafia już ma. Oprócz relikwii, otrzyma też w Krakowie potwierdzenie ich autentyzmu. Stanie się to 28 lutego 2025 roku, wtedy delegacja parafii z proboszczem na czele udaje się do Krakowa, skąd przywiezie część kości świętego męczennika.
Ofiara na rzecz kultu
Teoretycznie za relikwie nic się nie płaci, ale „chcemy złożyć ofiarę na rzecz kultu św. Floriana w Krakowie, bo przecież chociażby utrzymanie budynków kosztuje” – powiedział proboszcz Guziałek. Dodał, że będą to ofiary od wiernych, nie tylko parafian.
Instalacja na odpuście
Wprowadzenie relikwii i ich instalacja prawdopodobnie odbędzie się w czasie uroczystości odpustowej 4 maja 2025 roku. Wtedy do kościółka przybywają strażacy z Miasta i Gminy Pleszew i po uroczystej sumie idą w procesji do figury u zbiegu ulic Hallera i Poznańskiej.
Figurka św. Floriana u zbiegu ulic Hallera i Poznańskiej

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska