Kult wyrósł z ludu
Z krwi i kości
Prośba do biskupa
Okoliczności sprowadzenia relikwii, mało podówczas znanego świętego, znajdziemy TUTAJ
Święty Florian
A oto kim był Florian – którego kult zaczęto w XII wieku szerzyć na ziemiach polskich (był to czas rozbicia dzielnicowego, które zawdzięczamy testamentowi króla Bolesława Krzywoustego).Florian z Lauriacum – rzymski oficer, męczennik chrześcijański, święty katolicki. Urodził się ok. 250 roku w Ceti (obecnie Zeiselmauer). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284–305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorc). Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich według reguły św. Augustyna. W roku 1184 biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa. /wikipedia/
Od XII w. w Krakowie
W Polsce głównym miejscem czci św. Floriana była najpierw katedra na Wawelu, gdzie w ołtarzu w 1184 r. umieszczono ciało męczennika, oraz od 1185 r. kolegiata na podkrakowskim Kleparzu. Po kanonizacji św. Stanisława ze Szczepanowa w 1253 r. kult św. Floriana znacznie osłabł, by w XV w. ponownie odżyć i przetrwać aż do obecnych czasów.
Patron strażaków
Św. Florian jest patronem ludzi zawodowo związanych z wodą i ogniem, a od wielkiego pożaru Krakowa w 1528 r. stał się także opiekunem ludzi walczących z pożarami. Na swojego patrona przyjęli, choć precyzyjna data nie jest znana, polscy strażacy. Jego kult widoczny był w pierwszej nazwie organizacji skupiającej strażaków – Związku Floriańskim, w strażackich sztandarach, medalach, pieczęciach, listownikach, prasie pożarniczej, narzędziach do zwalczania pożarów, a także w drzeworytach, obrazach, rzeźbach, figurach czy innych akcentach w czasie uroczystości ku czci św. Floriana obchodzonych corocznie w dniu 4 maja.
Na 100 lecie parafii
Wracając do Pleszewa, historia kapliczki „przy trakcie jarocińskim”, która z czasem stała się kościółkiem św. Floriana – sięga roku 1444, o czym wspomina Stanisław Małyszko – autor powstającej książki o historii pleszewskiego kościoła, co z kolei wpisuje się w 100. rocznicę utworzenia przez ks. Kazimierza Niesiołowskiego – oddzielnej parafii przy cmentarnym kościółku.
Historia kościółka św. Floriana w Pleszewie