Budynek Banku Spółdzielczego odzyskuje dawny blask

Avatar photoIrena Kuczyńska13 czerwca 20245min
441894993_1517272578870233_2741105617038949068_n-1280x960.jpg
W Pleszewie rozpoczął się remont elewacji budynku, w którym mieści się siedziba Banku Spółdzielczego. Okazały gmach zbudowano w 1908 roku wg projektu pleszewskiego architekta Antoniego Janiaka. Zakres remontów uzgodniono z konserwatorem zabytków. Potrwać może do końca roku.

Bank Spółdzielczy czyli Prywatną Kasę Oszczędności i Pożyczek Wekslowych w Pleszewie utworzono w 1862 roku z inicjatywy współwłaściciela wsi Karmin w gm. Dobrzyca Władysława Sczanieckiego. To w nim od 1863 roku mieszkańcy miasta i powiatu gromadzili swoje oszczędności.

Pocztówka z albumu „Wędrówki po dawnym Pleszewie”

Obszerną historię Banku Spółdzielczego napisał w 2012 roku Jan Piasecki.

Czytamy w niej, że dopiero w 1908 roku bank doczekał się własnej siedziby przy ówczesnej Schulstrasse czyli ul. Szkolnej, dziś Kraszewskiego. Piętrowy okazały gmach projektował pleszewianin Antoni Janiak, który kilka lat wcześniej projektował zespół klasztorny sióstr służebniczek. Na starych pocztówkach budynek jest otoczony metalowym ogrodzeniem, można też dostrzec na niej niewielką fontannę. Prezes Mariola Walendowska rozważa nawet odtworzenie fontanny i parkanu, które są widoczne na starych pocztówkach.

Prezeska Banku Spółdzielczego Mariola Walendowska

Po wojnie, do lat 90. XX, w budynek współdzieliły dwa banki – spółdzielczy i PKO. Teraz jest tu tylko Bank Spółdzielczy. W 2023 roku – w I etapie remontów, wymieniono na budynku dachówkę, wyreperowano dach, zabytkowe wnętrza też są odnowione. Teraz czas na wymianę elewacji – podkreśla prezeska Mariola Walendowska.

Wejście do budynku Banku Spółdzielczego
Drzwi wahadłowe też będą odnowione
Klamka, po naprawie, pozostanie

Część boni, niestarannie wykonanych, trzeba skuć i odtworzyć a dopiero potem malować – mówi Irena Sobisiak – inspektorka nadzoru. Odrestaurowane będą też drzwi wejściowe i kolejne wahadłowe drzwi prowadzące do holu. I ciekawostka – od jakiegoś czasu nie działał mechanizm przy klamce. Rozważano nawet wymianę ale okazało się, że wystarczy zamontować brakującą sprężynkę i klamka, która liczy 116 lat, zadziała.

Irena Sobisiak – inspektor nadzoru i właściciel firmy, która odnawia elewację – foto zrobione z gabinetu prezeski Marioli Walendowskiej

Projekt remontu, który przeprowadza ta sama firma, która przebudowywała dworzec na bibliotekę i parowozownię na Zajezdnię Kultury, przewiduje też malowanie okien. Budynek ma być perełką w krajobrazie miasta, które pięknieje z każdym dniem  – podkreśla prezeska.

Słuchaj też: TUTAJ

Warto przypomnieć, że rusztowania stoją też przy pleszewskim ratuszu. Także tam wymieniana jest elewacja.

W ostatnim czasie zostały wyremontowane siedziby oddziałów BS w Pleszewie – w Gizałkach, Choczu, Czerminie. Aktualnie trwają prace w siedzibie w Blizanowie.

Czytaj też: Piotr Konieczny uczył w Pleszewie bezpiecznego korzystania z internetu

Przeróbka dworca na bibliotekę

W tym artykule Janusza Lewandowskiego znajdziemy informacje o Antonim Janiaku  Przed burzą


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska