Busikami po Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska24 listopada 20202min
Przystanek-na-Reja-czolo.jpg

Pleszew planuje uruchomienie w przyszłym roku komunikacji miejskiej. Dwa niskopodłogowe busy będą regularnie kursować po mieście, ułatwiając pleszewianom komunikację pomiędzy pleszewskimi osiedlami, szpitalem, cmentarzami.
Władze miasta zamierzają skorzystać z dotacji, jaką daje Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Wniosek o dotację został złożony. Miasto planuje zakup dwóch autobusów niskopodłogowych na 10 miejsc siedzących i 20 stojących, do których bez problemu dostanie się osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Autobusy będą poruszać się po mieście mniej więcej co 40 minut, spinając osiedla, szpital, cmentarze.
Zatrzymywać się będą na przystankach, które już w mieście są.
Przybędzie też dodatkowy przystanek na Rynku blisko skrzyżowania z ulicą Krzyżową, tak, żeby jak najmniej miejsc parkingowych zabierać. Bilet na busik będzie kosztować 2 złote, ulgowy złotówkę. Honorowane też będą bilety innych przewoźników, jeśli pasażer się zechce przesiąść na busik i nim kontynuować podróż.
Zupełnie za darmo będzie mógł pojechać właściciel samochodu, jeśli zostawi go na wyznaczonym parkingu buforowym, pobierze bilet parkingowy, który okaże kierowcy busika. Wprowadzając busiki mamy na myśli wygodę mieszkańców miasta a także zmniejszenie ruchu aut w centrum Pleszewa – podkreśla burmistrz Arkadiusz Ptak. Przez pierwszy rok do każdego wozokilometra miasto dostanie 3 zł dotacji. Busiki typu EURO -6 zakupi z środków własnych. Koszt jednego busika 350 000 zł netto.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska