Być Syrenką, pełną wdzięku – kolejny spektakl Teatru Prawie Nowego z Kowalewa

Avatar photoIrena Kuczyńska28 marca 202513min
20250326_1836492-1-1280x723.jpg
Być Syrenką? Spektakl w wykonaniu 21 aktorów amatorów Teatru Prawie Wielkiego z Kowalewa rozbawił, poruszył, wywołał uśmiech, emocje i dał publiczności dużo radości. Wyprawa do tajemniczego podwodnego królestwa, gdzie żyją ryby, kraby, ośmiornice i Syrenki, zakończyła się happy endem

 

 

Przedstawienia Teatru Prawie Wielkiego niezmiennie mnie wzruszają i poruszają. Bez względu na to czy oglądam aktorów – amatorów na pleszewskim Rynku, gdzie prezentowali „Pasję oczami Marii Magdaleny”, czy to było kino „Hel” gdzie wystawiali „Igraszki z diabłem”, czy to był plener przed pałacem w Żegocinie, gdzie grali „Duety”.

Czytaj: Teatr Prawie Wielki wystawił na Rynku Pasję oczami Marii Magdaleny

Igraszki z diabłem na 10. urodziny Teatru Prawie Wielkiego

Aldona Jańczak – reżyserka przedstawienia i ptaki
Nie tylko grają

Grupa zapaleńców z Aldoną Jańczak na czele budzi mój szczery podziw. Zwłaszcza, że członkowie zespołu nie tylko grają swoje role ale też wymyślają kostiumy, dekoracje, dobierają muzykę, sami po spektaklu sprzątają. Zwykle też sami wymyślają scenariusze albo coś modyfikują. Najczęściej robi to liderka grupy Aldona Jańczak – kobieta wielu talentów i pasji.

Syrenka, Orka i Ośmiornica

Scenariusz najnowszego przedstawienia „Być Syrenką” wymyśliły trzy członkinie grupy – Ewa Matuszczak, Małgorzata Walendowska i Aldona Jańczak. Ale scenariusz musiała zaakceptować grupa – co z całą mocą podkreśla Aldona. I dodaje, że spektakl trzeba dostosować do możliwości personalnych członków zespołu.

Syrenki i Krab Sebastian
Syrenki i Krab Sebastian
Tygodnie prób

Tak też było teraz. Napisana przez Hansa Christiana bajka „Mała Syrenka” zainspirowała trzy utalentowane panie do stworzenia scenariusza przedstawienia „Być Syrenką ?” Kilkanaście tygodni prób (zawsze w środy)  i zaproszono publiczność na spektakl do sali w domu parafialnym w Kowalewie. Podczas trzeciego przedstawienia na widowni zasiedli głównie mieszkańcy Kowalewa, w tym członkowie Kuźni Seniora w Kowalewie. Oczywiście panie nie przyszły z pustymi rękami. Przyniosły babeczki z nadzieniem w kolorze … wody morskiej. Co robiło klimat…

Aktorzy z paniami z Kuźni Seniora
Syrenki

A ten budowały też przechadzające się po korytarzu Syrenki, za którymi podążyłam za kulisy, gdzie mogłam podejrzeć próbę tańca TUTAJ. I to było pierwsze moje zauroczenie. Kolejne przeżyłam, kiedy zgasły światła, odsłonięto kurtynę i  przedstawienie się zaczęło. Główne wątki są znane – w głębinach morskich w pięknym pałacu mieszka Syrenka Arielka, ukochane dziecko swoich rodziców. Marzy o świecie, którego nie zna, w którym do poruszania się służą ludziom nogi, podczas gdy ona ma rybi ogon.FILMIK TUTAJ  Warto dodać, że w spektaklu oprócz grającej Arielkę Klaudii Kaczor – występuje też jej Mama Iwona w roli Syrenki Atiny i siostra Beata Blandzi w roli Syrenki Alany.

Być Syrenką
Syrenki – z prawej Arielka
Syrenki i z prawej strażnik Bryzgos
Syrenki i Bryzgos
Poszukiwana i odnaleziona

Arielka znika, rodzina jej szuka, pojawiają się inne morskie stworzenia – m.in. ośmiornice. I jak to w baśniach bywa – jest królewicz, który w czasie sztormu – sceny przepięknie zagranej przez młodych aktorów FILMIK, trafia do podwodnego królestwa, gdzie spotyka Arielkę – już z nogami, niestety – niemą. Ale, że w baśniach wszystko kończy się happy endem, dzięki czarodziejskim eliksirom FILMIK Syrenka odzyskuje głos i może wyznać miłość Erykowi, który z kolei nie musi się żenić z ośmiornicą – świetnie zgraną przez Aldonę Jańczak.FILMIK

Król Tryton, ochmistrzyni i Ośmiornice
Orka Mira przekonuje Arielkę, że bycie człowiekiem wcale nie jest ciekawe, z lewej Krab
Sztormos i Bryzgos u króla Trytona
Sztormos, Bryzgos król Tryton i Ochmistrzyni
Król Dariusz z królową Eleonorą i ptaki przed zamkiem
Książę Eryk z rodzicami

 

Arielka, książę Eryk, król z królową, ośmiornica Konstancja i ptaki
Król Tryton – w swoim podwodnym królestwie – w tle Syrenki
Orka z Rybką, z prawej Ośmiornica
Królowa Eleonora, Arielka i książę Eryk oraz król Fryderyk

Grupa teatralna Aldony Jańczak przeniosła widzów w świat baśni, gdzie zawsze spełniają się marzenia, gdzie dobro pokonuje zło a miłość zwycięża. FILMIK Doskonale się przy tym bawili a my razem z nimi.FILMIK Kilka słów nagranych natychmiast po spektaklu FILMIK

Z prawej książę Eryk i Arielka
Najmłodsi mieszkańcy Kowalewa przyzwyczajani są do sceny
Oswajanie ze sceną – od lewej Syrenki

Rodzinnie
Jest też w obsadzie sztuki jeszcze jedna rodzinka – Jezierscy – królową Eleonorę – gra Grażyna, króla podwodnych przestrzeni Trytona – jej mąż Paweł. Ich córka Jagoda grała Urminę czyli jedną z dwóch ośmiornic. Podczas gdy rodzice już grali wcześniej – dla Jagody występ był debiutem.

Urmina i Urszula
Jezierscy

A oto obsada:

 Arielka – Klaudia Kaczor
Urszula – Aldona Jańczak
Urmina – Jagoda Jezierska
Królowa Eleonora – Grażyna Jezierska
Syrenka Atina – Iwona Kaczor
Syrenka Aquata – Agnieszka Wojciechowska
Syrenka Adela – Małgorzata Walendowska
Syrenka Alana – Beata Blandzi
Syrenka Arista – Paulina Biernata
Niania Syrenek – Monika Sikora
Mewa Fela – Emilia Olszak
Mewa Nela – Małgorzata Zaradna
Ochmistrzyni Meduza – Elżbieta Borowiak
Orka Mira – Ewa Matuszczak
Król Tryton – Paweł Jezierski
Krab Sebastian – Kryspin Zięciak
Rybka Florek – Przemysław Jamroszczyk
Książę Eryk – Jan Balcer
Kapitan Jacko – Kamil Walczak
Strażnik Sztormos – Marek Sikora
Strażnik Bryzgos – Piotr Kowalik
Król Fryderyk Dariusz Ferenc

 

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska