Teatr Prawie Wielki wystawił na Rynku „Pasję oczami Marii Magdaleny. Kolejny spektakl w Choczu

Avatar photoIrena Kuczyńska25 marca 202410min
4954-1280x836.jpg
"Pasja oczami Marii Magdaleny" - spektakl wystawiony w Palmową Niedzielę na pleszewskim Rynku, przyciągnął tłumy mieszkańców miasta. Aktorzy amatorzy z Teatru Prawie Wielkiego w Kowalewie po raz kolejny zachwycili publiczność. W Wielką Środę powtórzą przedstawienie przed kolegiatą w Choczu.

 

Spektakl „Pasja oczami Marii Magdaleny” w reżyserii Aldony Jańczak, w którym wystąpiło w sumie 40 osób plus 20 – osobowy chór pod batutą Magdaleny Łuczak, zachwycił, zmusił do refleksji, wprawił w zadumę tłumy mieszkańców miasta Pleszewa, którzy nie bacząc na marcową zmienną pogodę, obserwowali to, co się działo na płycie Runku i na scenie ale też na wypożyczonym telebimie.

Tak naprawdę, sceną były dwie pierzeje pleszewskiego Rynku i plac przed wejściem do Ratusza. Rolę Jezusa, grał  debiutujący w zespole Teatru Prawie Wielkiego, Janek Balcer z Taczanowa. I zrobił to perfekcyjnie – sceny Drogi Krzyżowej  czy potem Ukrzyżowania
budziły emocje. I tu wielki plus dla młodego aktora ale też fachowców od światła i dźwięku.  Światło było ważne też w scenie Sądu Piłata, który przemawiał z okna jednego z ratuszowych gabinetów.

Czytaj: Teatr Prawie Wielki i Jego Pasja
Janek Balcer w roli Jezusa

Każda z 40 osób grających w „Pasji oczami Marii Magdaleny” była bardzo ważna. Począwszy od Jezusa, skończywszy na Marii Magdalenie, która Misterium obserwowała z boku i na końcu spotkała Jezusa Zmartwychwstałego. Wśród płaczących niewiast była Aldona Jańczak – czytająca podczas Drogi Krzyżowej jeden ze swoich wierszy.

Teatr Prawie Wielki i Igraszki z diabłem – Rozmowa z Aldoną Jańczak

W Wielką Środę w Choczu

Scenariusz „Pasji” – autorstwa Anety Antosiak, reżyserka Aldona Jańczak dostosowała do możliwości swojego zespołu. Muzyka Tomasza
Kozioła budowała klimat.Widzowie mieli wiele okazji do wzruszeń.  Kto nie widział przedstawienia na żywo, a transmitował je także Dom Józefa , może w Wielką Środę  wybrać się na 19.00 do Chocza, gdzie spektakl będzie powtórzony, bez sceny, na schodach pałacu infułatów. Choccy strażacy zapewnią efekty świetlne niezbędne podczas Sądu Piłata a potem w scenie śmierci Jezusa – mówi Aldona Jańczak.

 

„Pasja oczami Marii Magdaleny” wpisuje się w Wielki Tydzień i pozwala na przypomnienie i ponowne przeżywanie wydarzeń sprzed 2000 lat.
Udało się spektakl zrealizować dzięki aktorom – amatorom, którzy od kilka tygodni spotykali się w środy na próbach. Dzięki mężom, partnerom, znajomym, którzy odpowiadali za stronę techniczną przedstawienia m.in. za scenę ukrzyżowania. Dzięki chórowi parafii św. Bartłomieja w Kowalewie pod batutą Magdaleny Łuczak, który okrasił spektakl wielkopostnymi pieśniami.

Maria Magdalena Grażyna Jezierska
Teatr Prawie Wielki

Nie byłoby spektaklu bez pomocy pracowników Zajezdni Kultury, władz miasta Pleszewa ale też sponsorów – to oni ufundowali wypożyczenie telebimu, dzięki któremu nie tylko dźwięk ale i obraz docierał do publiczności licznie zgromadzonej na pleszewskim Rynku.

No i Aldona Jańczak – liderka zespołu, która połączyła wszystkie kropeczki składające się na „Pasję oczami Marii Magdaleny”.

W spektaklu wystąpili:

Jezus – Janek Balcer

Maria Magdalena – Grażyna Jezierska

Kajfasz – Marek Sikora

Arcykapłan – Kryspin Zięciak

Arcykapłan – Stanisław Małyszko

Piłat – Dariusz Ferenc

Żołnierz- Paweł Jezierski

Żołnierz – Krzysztof Musielak

Kobieta – Małgorzata Zaradna

Kobieta – Agnieszka Wojciechowska

Maryja – Małgorzata Walendowska

Szymon Cyrenejczyk- Mariusz Kawczyński

Weronika – Beata Blandzi

Apostoł Jan – Dawid Młodak

Apostoł Piotr – Adrian Sójka

Judasz – Waldemar Jezierski

Apostołowie – Sebastian Łoś, Przemek Jamroszczyk, Jarosław Jamroszczyk, Patryk Sójka, Jakub Wojciechowski, Kamil Walczak, Piotr Plonkowski, Jacek Szrejder, Bartosz Migalski

Niewiasty – Aldona Jańczak, Ewa Matuszczak, Iwona Kaczor, Zosia Ferenc, Elżbieta Borowiak, Emilia Olszak, Klaudia Kaczor, Paulina Biernat, Monika Sikora, Pati Sójka, Jagoda Jezierska, Katarzyna Dzierla, Karolina Pływacz

Dzieci – Tomek, Krzysiu, Natan, Ada, Lena, Gabrysia, Laura i Bruno.

Foto UMiG Pleszew

GALERIA

Jezus i Maria Magdalena
Dzielenie chleba

Apostołowie
W Ogrodzie Oliwnym
Czytaj też: Zachłysnęli się teatrem


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska