Centrum Usług Społecznych zamiast Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

Avatar photoIrena Kuczyńska2 listopada 20234min
20230509_132724.jpg
Od Nowego Roku znika Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pleszewie. W jego miejscu powstanie Centrum Usług Społecznych. Nowa instytucja będzie realizować dotychczasowe zadania Ośrodka. Wdroży też nowe.

Miasto i Gmina Pleszew jest siódmym samorządem w Wielkopolsce, który bierze się za przekształcanie dotychczasowego Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który kojarzy się prawie wyłącznie z różnego rodzaju zasiłkami wypłacanymi  osobom mniej zamożnym i mniej zaradnym w instytucję służącą rozwojowi i integracji społecznej. Będzie to Centrum Usług Społecznych.

W miejscu M-G OPS-u powstanie Centrum Us lug Społecznych
Cztery nowe usługi

CUS ma świadczyć usługi wszystkim mieszkańcom, nie tylko osobom korzystającym z zasiłków. Cztery nowe usługi, bardziej społeczne niż socjalne, np. objazdowy rehabilitant, pomoc psychologa dla rodziców, złota rączka czyli świadczenie drobnych napraw w domu, sprzątanie, opieka nad dzieckiem na godziny, zostaną wdrożone dopiero po diagnozie potrzeb.

Zadzwonią i zapytają

W najbliższych dniach do pleszewian zadzwonią przedstawiciele firmy Lokalne Badania Społeczne, która przeprowadzi wywiady, jakich usług pleszewianie by pragnęli. Od wyników tych rozmów zależy wybór  4 usług, które będą realizowane w Pleszewie w ramach projektu pn. „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych”.

Unia dokłada

Jest na to 2 500 000 zł, w tym 90 procent to dofinansowanie z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu.

Czytaj: Nowa odsłona PISK-u burmistrza w Pleszewie

Rozmowa z sędzią Anną Marią Wesołowską


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska