Na razie wody nie zabraknie

Avatar photoIrena Kuczyńska12 czerwca 20202min
woda_babelki-czolo.jpg

W Mieście i Gminie Pleszew wzrasta zapotrzebowanie na wodę, w 2018 roku statystyczny pleszewianin zużył 47,3 m3 wody.Po wybudowaniu w 2008 roku Stacji Uzdatniania Wody w Lenartowicach jej jakość znacznie się poprawiła i jest zdatna do picia nawet prosto z kranu

Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie przygotowało raport o zaopatrzeniu mieszkańców MiG Pleszew w wody, nad którym pochylili się w środę na sesji pleszewscy radni. Wynika z niego, że na razie wody nie zabraknie.
Zdolności produkcyjne Stacji Uzdatniania Wody w Lenartowicach przekraczają o 10 procent zapotrzebowanie na wodę w okresie największego poboru, czyli każdego roku w lipcu.
W lipcu 2018 roku pobrali pleszewianie 6 000 m3 wody na dobę, rok później 6300 m3 a zdolności produkcyjne stacji sięgają 7050 m3 wody na dobę. Jest więc około 650 m3 zapasu – przekonywał radnych Grzegorz Knappe – prezes PK w Pleszewie. Woda jest pobierana z czterech ujęć: w Lenartowicach, Kuczkowie i Bógwidzach w gm. Pleszew oraz w Tursku (gm. Gołuchów), z którego też gmina Gołuchów korzysta. Centralna Stacja Wodociągowa w Pleszewie ma też dwa zbiorniki retencyjne, z których woda po uzdatnieniu i zabezpieczeniu podchlorynem sodu trafia do mieszkańców Pleszewa co jest ważne zwłaszcza podczas suszy.
W 2018 roku statystyczny pleszewianin zużył 47,3 m3 wody rocznie a mieszkaniec Ostrzeszowa 73,0 m3 rocznie. Prezes PK zapewnia, że po wybudowaniu Stacji Uzdatniania Wody w Lenartowicach jakość wody w kranach się poprawiła i to znacznie. Nadaje się do picia i jest wciąż monitorowana.

RADIO CENTRUM Więcej wody


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska