Ćwiczenia ewakuacyjne w pleszewskim szpitalu

Avatar photoIrena Kuczyńska15 grudnia 20212min
IMG_20211214_120434x.jpg
W Pleszewskim Centrum Medycznym odbywały się symulacyjne ćwiczenia ewakuacyjne na oddziale dziecięcym, gdzie przebywało 26 osób. W akcji, która trwała 20 minut,  uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie oraz policjanci z pleszewskiej komendy

 

To standardowe działania, które są organizowane w  szpitalu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Scenariusz  zakładał pojawienie się ognia i silnego zadymienia w jednym z pomieszczeń socjalnych oraz wyprowadzenie z oddziału dzieci, przebywających z nimi matek i osób z personelu.

Plan uwzględniał zaginięcie jednej z pielęgniarek, która miała odciętą drogę ewakuacji, dlatego strażacy musieli ją ewakuować przy pomocy wysięgnika.

Po raz pierwszy ćwiczenia odbyły się przy udziale zespołów ewakuacyjnych składających się z personelu innych szpitalnych oddziałów. Udział w akcji, przy użyciu ciężkiego sprzętu, brali też strażacy z KPSP Pleszew i policjanci z pleszewskiej komendy.

Załoga placówki wsparła swoimi działaniami służby ratownicze i tym samym przyspieszyła ewakuację zagrożonych. Ewakuacja w szpitalu to logistycznie skomplikowane zadanie.

Liczy się nie tylko sprawne działanie personelu, subordynacja pacjentów, ale też profesjonalne i szybkie działanie służb ratunkowych.

Wszyscy podczas działania służb stanęli na wysokości zadania a cała akcja z wyprowadzeniem pacjentów i personelu, wraz z odnalezieniem zaginionej pielęgniarki, trwała zaledwie 20 minut. Ewakuowane osoby, zgodnie ze scenariuszem, zostały ulokowane w innej, bezpiecznej części szpitala – powiedział radiu Centrum Błażej Górczyński, prezes PCM.

Co roku scenariusz działań ewakuacyjnych jest inny. Chodzi o to, aby nie popadać w rutynę i przećwiczyć z personelem różne warianty bezpieczeństwa przeciwpożarowego.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska