Czy wykopaliska potwierdzą lokalizację zamku w pleszewskim parku?

Avatar photoIrena Kuczyńska14 listopada 20244min
IMG_0871-1280x853.jpg
Jeszcze w tym roku w parku miejskim w Pleszewie zostaną przeprowadzone prace wykopaliskowe, które mają na celu zlokalizowanie zamku, pobudowanego tu w I połowie XV wieku. Wykonane niedawno badania georadarowe w parku, dały wyniki obiecujące - potwierdził Adam Staszak - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.
Zamek

O tym, że zamek był w Pleszewie świadczy po pierwsze nazwa ulicy – Zamkowa, która do niego wiodła, po drugie dokument z roku 1467, który go opisuje. Wiadomo, iż pobudował go Mikołaj z Cielczy, który jako pierwszy właściciel miasta, w Pleszewie zamieszkał i nawet przyjął nazwisko Pleszewski. Z dokumentu wynika, że zamek był otoczony od północy fosą i był położony na płd – zachód od miasta lokacyjnego. Od południa opływała go rzeka Radobycz, dzisiaj zwana Nerem. Wiadomo też jak fortalicja wyglądała. Prawdopodobnie 11 marca 1493 nocował tu król Jan Olbracht w drodze z Kalisza do Pyzdr. Jeszcze w I poł. XVI w pomieszkiwała tu księżna Anna Tęczyńska zwana Pleszewską, potem podupadł a kolejni właściciele mieli siedzibę na Maliniu.

Historia Zamku opowiedziana przez Adama Staszaka dyrektora Muzeum Regionalnego w Pleszewie TUTAJ

Czytaj: Pani Pleszewska czyli księżna Anna z Tęczyńskich – Raciborska

Badania

Z początkiem października grupa archeologów pod kierunkiem dr. Grzegorza Szczurka z Uniwersytetu Kaliskiego i mgr. Marcina Krzepkowskiego z poznańskiej Fundacji Relicta przeprowadziła badania geofizyczne na terenie parku miejskiego. Prace sfinansował UMiG Pleszew. Wyniki prospekcji georadarowej, autorstwa uznanego specjalisty, mgr. Piotra Wronieckiego badacze oceniają jako bardzo interesujące, dające nadzieję na wielki archeologiczny sukces. Lokalizacja zarejestrowanych pod ziemią fundamentów nie stoi w sprzeczności z późnośredniowiecznymi źródłami pisanymi.

Dr Grzegorz Szczurek i Adam Staszak
Badania geofizyczne
Badania w parku
Wykopaliska

Pewność mogą dać jednak tylko tradycyjne prace wykopaliskowe. Już niebawem rozpoczną się badania sondażowe. Wszyscy mamy nadzieję na potwierdzenie przypuszczeń archeologów – mówi Jagoda Zydorek z zespołu prasowego w UMiG Pleszew.

Rewaloryzacja

Dlatego jeszcze w tym roku, przed planowaną kolejną rewaloryzacją parku, na którą miasto pozyskało 3 000 000 zł z Funduszy Europejskich, będą przeprowadzone prace wykopaliskowe. Rezultaty prac byłyby zabezpieczone i wkomponowane w odnowiony park.

Warto przypomnieć, że w latach 80. prowadzono prace wykopaliskowe na ul. Piaski w okolicach dzisiejszego cmentarza i na boisku Zespołu Szkół Technicznych. Kilka tak temu podczas prac przy wymianie sieci wodno – kanalizacyjnej w mieście, też historia wychodziła spod ziemi TUTAJ

Czytaj: Park Miejski w Pleszewie kryje wiele tajemnic

Kurhany czyli wykopaliskowe eldorado w Grodzisku

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska