W rankingu brano pod uwagę nie tylko wymianę kotłów ale i montaż pomp ciepła oraz termomodernizację budynków. W sumie w MiG Pleszew są 4954 budynki jednorodzinne, z czego 320 skorzystało z rządowego programu „Czyste powietrze”.
Premia za czyste powietrze
Władze Pleszewa skutecznie motywowały mieszkańców do poprawy efektywności energetycznej domów poprzez wymianę przestarzałych kotłów spalających węgiel i inne paliwa stałe na ekologiczne źródła ciepła oraz kompleksowe ocieplenie budynków jednorodzinnych. Znaczy to, że czyste powietrze w Pleszewie jest dla władz miasta priorytetem. Teraz pleszewianie mogą liczyć na premię, na którą rząd przeznacza 16 000 000 zł. Wysokość premii jest uzależniona od miejsca w rankingu „Czyste powietrze”
Pleszewski „Kociołek”
Pleszew ma też własny program „Kociołek”, gdzie wymieniając źródło ciepła na bardziej ekologiczne, otrzymuje się 5000 zł dotacji. Skorzystało z tego 677 właścicieli budynków. Ostatnio popularne są pompy ciepła. Podczas gdy w 2019 roku na 106 zawartych umów, pompa była 1, rok później pomp było 7 na 199 umów, w 2021 – pompy stanowiły 10 % wszystkich dotowanych zmian źródeł ciepła. Od stycznia tego roku na 97 umów – 41 % dotyczy pomp.
czytaj też: Program Kociołek w Pleszewie
Co z powietrzem?
Burmistrz Arkadiusz Ptak dziękuje pleszewianom, że odpowiedzialnie troszczą się o klimat, zwłaszcza o powietrze, którym oddychamy. Ubolewa jednak nad obecną sytuacją związaną z węglem, podwyżkami cen gazu i prądu. Oby nasza wspólna praca nie poszła na marne – obawia się Ptak.