Pleszewianie najliczniej w Wielkopolsce skorzystali z programu “Czyste powietrze”

Irena Kuczyńska28 lipca 202212min
320 nieruchomości w mieście i gminie Pleszew skorzystało w ostatnim roku z rządowego programu "Czyste powietrze". Daje to Pleszewowi 60 miejsce w Polsce i 1. miejsce w Wielkopolsce. 
Dym.jpg

 

W rankingu brano pod uwagę nie tylko wymianę kotłów ale i montaż pomp ciepła oraz termomodernizację budynków.  W sumie w MiG Pleszew są 4954 budynki jednorodzinne, z czego 320 skorzystało z rządowego programu “Czyste powietrze”. 

Czyste powietrze
Premia za czyste powietrze

Władze Pleszewa skutecznie motywowały mieszkańców do poprawy efektywności energetycznej domów poprzez wymianę przestarzałych kotłów spalających węgiel i inne paliwa stałe na ekologiczne źródła ciepła oraz kompleksowe ocieplenie budynków jednorodzinnych. Znaczy to, że czyste powietrze w Pleszewie jest dla władz miasta priorytetem. Teraz pleszewianie mogą liczyć na premię, na którą rząd przeznacza 16 000 000 zł. Wysokość premii jest uzależniona od miejsca w rankingu “Czyste powietrze”

Pleszewski “Kociołek”

Pleszew ma też własny program “Kociołek”, gdzie wymieniając źródło ciepła na bardziej ekologiczne, otrzymuje się 5000 zł dotacji.  Skorzystało z tego 677 właścicieli budynków. Ostatnio popularne są pompy ciepła. Podczas gdy w 2019 roku na 106 zawartych umów, pompa była 1, rok później pomp było 7 na 199 umów, w 2021 – pompy stanowiły 10 % wszystkich dotowanych zmian źródeł ciepła.  Od stycznia tego roku na 97 umów – 41 % dotyczy pomp. 

czytaj też: Program Kociołek w Pleszewie

Nowe kociołki z dotacją

Co z powietrzem?

Burmistrz Arkadiusz Ptak  dziękuje pleszewianom,  że odpowiedzialnie troszczą  się o klimat, zwłaszcza o powietrze, którym oddychamy. Ubolewa jednak nad obecną sytuacją związaną z węglem, podwyżkami cen gazu i prądu. Oby nasza wspólna praca nie poszła na marne – obawia się Ptak.