Decyzja Watykanu to straszak na innych hierarchów

Avatar photoIrena Kuczyńska29 marca 20214min
Jakub-Pankowiak.jpg

Jakub Pankowiak – jedna z ofiar księdza pedofila  Arkadiusza H. – byłego wikariusza parafii farnej w Pleszewie  uważa, że kara wymierzona przez Stolicę Apostolską za ukrywanie przestępstw pedofilskich biskupowi Edwardowi Janiakowi i arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi,  jest bardzo symboliczna.

Oczekiwałem przeniesienia obu hierarchów do stanu świeckiego. Pozytywem jest to, że informacja Nuncjatury  Apostolskiej w Polsce została podana do publicznej wiadomości, może inni biskupi będą się bali ukrywania przestępstw seksualnych” – powiedział  radiu Centrum Jakub Pankowiak.

„Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć” – to decyzja Stolicy Apostolskiej w sprawie byłego biskupa  kaliskiego Edwarda Janiaka, która dotyczy też abp. Sławoja Leszka Głódzia byłego ordynariusza diecezji gdańskiej.

Jakub Pankowiak uważa, że na tak łagodny wyrok mógł wpłynąć fakt, że postępowanie przygotowawcze prowadził kolega z Episkopatu czyli abp Stanisław Gądecki. Jest to też dowód na „siłę pieniędzy oraz układów, jakie sobie bp Edward Janiak i abp Sławoj Leszek Głódź wyrobili w Watykanie, gdzie ktoś prawdopodobnie ich chroni”. Jest to zdaniem Jakuba Pankowiaka, „wielki wstyd dla Kościoła, to pokazuje, jaką mają siłę”.

Pankowiak oczekiwał przeniesienia obu hierarchów do stanu świeckiego, bo „ich działania w diecezjach to wielki wstyd dla Kościoła Katolickiego”. Odsunięcie ich od diecezji nie oznacza, że znikną, mogą nadal pokazywać się na uroczystościach, tak jak to było w przypadku zmarłego abp. Juliusza Paetza. „Mogą pojechać do Torunia do ojca Rydzyka” i jak mówi Pankowiak – „robić z siebie męczenników”, co będzie działaniem na szkodę Kościoła”.

Jedynym plusem działania Stolicy Apostolskiej jest fakt, że informacja została podana do publicznej wiadomości. „Jest to straszak na innych hierarchów, którzy mają coś za uszami” – dodał Jakub Pankowiak.

Czytaj też Arkadiusz H. skazany za molestowanie


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska