Dwadzieścia lat czekał Karmin na salę wiejską

Irena Kuczyńska20 stycznia 20223min
61e7d91cba0c5_o_large.jpg
Trwają prace przy budowie sali wiejskiej w Karminie. Społeczność wsi czekała na tę inwestycję od 20 lat. W ub. roku udało się pozyskać dofinansowanie z funduszu wsparcia gmin popegeerowskich i  budowa ruszyła. Stoją ściany, jest dach, okna i drzwi, budowlańcy skupili się na wewnętrznych instalacjach elektrycznych i sanitarnych.

 

Cieszy się społeczność Karmina, dużej wsi w gminie Dobrzyca. O salę od lat zabiegał sołtys Kazimierz Goliński.

Do tej pory imprezy integrujące społeczność Karmina odbywały się w niewielkiej sali miejscowej szkoły. Teraz będzie miejsce na organizowanie zebrań wiejskich, czy  spotkań pań z KGW. Będzie można wypożyczać salę na imprezy rodzinne: “roczki”, “osiemnastki”, jubileusze.

Karmin – widok na szkołę, naprzeciwko której, powstaje sala wiejska

Projekt przewiduje  salę na 100 osób,  szatnię, kotłownię, toalety, pomieszczenia kuchenne, techniczne oraz socjalne. Powierzchnia zabudowy wyniesie 365,79 metrów kwadratowych.

Wizualizacja sali wiejskiej w Karminie

Teren przyległy będzie utwardzony m.in. kostką brukową, będą też  wydzielone miejsca parkingowe. Koszt budowy sali sięga 2500 000 złotych, taką kwotę trudno wykroić z budżetu gminy w całości, dlatego urząd poszukiwał środków zewnętrznych.

I te się znalazły w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej – jest to tzw. wsparcie gmin popegeerowskich.

Pozyskane z funduszu 1 400 000 złotych pozwoliły realizować marzenia mieszkańców Karmina.  Zakończenie budowy przewidziano na luty 2023 roku.