Dyptyk z kolekcji Czartoryskich wróci do Gołuchowa

Avatar photoIrena Kuczyńska8 lutego 20234min
63d22cc770d86_o_large.jpg
Do Zamku w Gołuchowie mają powrócić dwa obrazy z kolekcji zgromadzonej przez Izabellę z Czartoryskich - Działyńską. Zrabowane w czasie okupacji dzieła sztuki, po wojnie uznane za zaginione i wpisane do bazy strat wojennych, zostały zidentyfikowane w Museo Provincjal de Pontevedra w Hiszpanii.

To tam odbyło się oficjalne przekazanie XV – wiecznych obrazów Piotrowi Glińskiemu – Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyptyk wrócił do Polski ale czy do Gołuchowa?

Zrabowana i rozproszona

Kolekcja dzieł sztuki zgromadzona przez Izabellę z Czartoryskich – Działyńską należała do największych w Europie w II połowie XIX wieku. Utworzona przez księżnę Ordynacja Czartoryskich  miała zapewnić środki na jej utrzymanie. Tak było do 1939 roku. W czasie okupacji kolekcja została rozproszona i zrabowana przez Niemców, a po wojnie także przez Rosjan.

Nie wszystko wraca do Gołuchowa

Część zbiorów wróciła do Polski m.in. z Ermitażu w Związku Radzieckim, z zamku Fishchorn w Austrii gdzie je odnaleziono. Skąd w 2007 wrócił do Gołuchowa krzyż znaleziony na śmietniku. Niestety, nie wszystko wróciło do Gołuchowa, część została w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Krakowie. Część z Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, gdzie okupanci gromadzili rabowane zbiory.

Dyptyk ma wrócić
Foto MKiDN

Teraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego obiecuje, że XV – wieczny dyptyk z warsztatu Dierica Boutsa „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”, który pracownicy ministerstwa zidentyfikowali w zbiorach  Pontevedra Museum  w Hiszpanii i który został polskiej stronie przekazany, wróci do Gołuchowa.

Był na liście strat wojennych

Kiedy dyptyk został wywieziony z Polski, dokładnie nie wiadomo. Natomiast obrazy  „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” znajdowały się na liście administracji niemieckiej prowadzącej systematyczną grabież dzieł sztuki na terenie okupowanej Polski. Po wojnie obrazy holenderskiego malarza znalazły się na liście strat wojennych. I tam je odnaleźli pracownicy ministerstwa.

Foto MKiDN
foto MKiDN

Czytaj : Paulina opowiada o Izabelli z Czartoryskich – Działyńskiej


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska