Rok Czartoryskich

Avatar photoIrena Kuczyńska18 lipca 20183min
Logo-jubileuszu-Ordynacji-Książąt-Czartoryskich-w-Gołuchowie.png

W tym roku przypada 125. rocznica utworzenia Ordynacji Książąt Czartoryskich w Gołuchowie.

Rocznica jest okazją do przypomnienia zasług Izabeli z Czartoryskich – Działyńskiej oraz jej męża Jana, którzy stworzyli kolekcję – jedną z największych w Europie II połowy XIX wieku.

Gołuchów jest przywiązany do spuścizny po rodzinie Czartoryskich. Przebudowany przez Izabelę Zamek i stworzony przez Jana park przyciągają turystów i są wizytówką miejscowości.

Zamek na zdjęciu Romana Urbaniaka

Rok 2018 Rada Gminy Gołuchów ogłosiła Rokiem Jubileuszu utworzenia Ordynacji Gołuchowskiej. Gołuchowianie w maju uczestniczyli w otwarciu wystawy „Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

W ten piątek Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek” organizuje wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem wystawy. Oprowadzi po niej kustosz Zamku Czartoryskich w Gołuchowie Paulina V ogt – Wawrzyniak. https://irenakuczynska.pl/paulina-opowiada-o-izabeli/

Uczniowie gołuchowskich szkół zostali zaproszeni do udziału w dwóch konkursach: plastycznym „Antyczne wazy – współczesne obrazy” oraz w konkursie wiedzy o kolekcji i Ordynacji Książąt Czartoryskich.

Źródło:http://www.rc.fm/kulturalne/goluchow-rok-czartoryskich.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska