Dzień Sąsiedzki połączył przedstawicieli dwóch narodów

Irena Kuczyńska24 kwietnia 20226min
Dzień Sąsiedzki Polsko - Ukraiński odbył się w Pleszewie w przeddzień świąt wielkanocnych obrządku prawosławnego. Były warsztaty plastyczne, był koncert zespołu The Greeners, był wspólny posiłek a przede wszystkim integracja pleszewian z osobami z doświadczeniem uchodźczym.
Buziaki.jpg
Dwa oblicza świętowania Wielkanocy w cieniu wojny
Na  Dzień Sąsiedzki w Pleszewie  zapraszały  plakaty i ulotki w języku polskim oraz ukraińskim. W związku z tym, żeby goście dobrze czuli się  na imprezie, w dwóch językach wydrukowano też  informacje o warsztatach i konkursach, które w czasie imprezy miały miejsce. Bez wątpienia to wpłynęło na liczbę uczestników imprezy.  W ciągu czterech godzin trwania imprezy, przyszło do CWIO około 400 osób. 
malowanie kubeczków – dzień sąsiedzki

Atrakcji było wiele, dekorowano bawełniane worki na zakupy, malowano porcelanę, harcerze przeprowadzali konkursy, za które były nagrody. Były dwujęzyczne warsztaty z segregacji odpadów, o co prosili goście z Ukrainy.

Dzień Sąsiedzki Polsko – Ukraiński
Atrakcje

Jak na dzień sąsiedzki przystało, Publiczne Przedszkole nr 2 Misia Uszatka ,  sąsiadujące z CWIO, ugotowało dla wszystkich pożywną zupę. Pleszewskie Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków Osiedla Królewskiego, na terenie którego odbywała się impreza, częstowało wszystkich plackami, kawą, herbatą.

Dzień Sąsiedzki poczęstunek
Dzien Sąsiedzki
Fotobudka

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Fundacja św. Jadwigi w Puszczykowie udostępnił fotobudkę. Dom Dziecka w Pleszewie  poprowadził strefę malucha, dzieci częstowano słodyczami zebranymi przez pleszewską bibliotekę. Bez wątpienia na uwagę zasługuje fakt, że  organizację Dnia Sąsiedzkiego byli zaangażowani wolontariusze – także narodowości ukraińskiej. Zespół The Greeners  z Zespołu Szkół Technicznych na Zielonej , wystąpił z koncertem.

The Greeners
Dzień Sąsiedzki łączy nacje

Zdaniem Lucyny Roszak  – prezeski Fundacji Animacja, która przy wsparciu licznych organizacji pozarządowych oraz instytucji, Dzień Sąsiedzki Polsko – Ukraiński zorganizowała, problemów z komunikacją nie było, zwłaszcza w grupie najmłodszych. Dla osób z doświadczeniem uchodźczym, a tych jest w Pleszewie ponad 600, takie wspólne zajęcia są bardzo ważne. I co istotne, dla pleszewian  też. Pomagają odnajdować to co łączy ludzi dwóch nacji, którym przyszło wspólnie żyć.

Koncert
Uczestnicy imprezy Dzień Sąsiedzki

Czytaj też:Uchodźcy w Pleszewie, tej podróży nie planowali
Więcej o prawosławiu TUTAJ

Fotorelacja na profilu: Roman Kazimierz Urbaniak

Zdjęcia na profilu Agnieszka Piasecka

Foto wykorzystane w poście Emilia Golińska Fundacja Animacja oraz Romana Urbaniaka i Agnieszki Piaseckiej