
Egzoszkielet kosztował 700 000 zł, zakupiono go dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Zdrowia w ramach konkursu dotyczącego Narodowej Strategii Onkologicznej 2021.
Pomaga w nauce chodzenia

Egzoszkielet czyli szkielet bioniczny jest zbudowany ze sztywnej, samonośnej konstrukcji, która posiada różne tryby działania pozwalające na szerokie zastosowania. Inicjuje m.in. naturalnych chód i nie obciąża przy tym kończyn. Urządzenie pozwala na szybką modyfikację chodu. Sprawia, że treningi równowagi są bezpieczne dla rekonwalescenta, a wykonywanie przysiadów i wykroków czy spacerowanie w miejscu, nie grozi ryzykiem upadku.
PCM spełnia warunki konkursu
Egzoszkielet nie jest urządzeniem łatwo dostępnym i posiadają go nieliczne placówki rehabilitacyjne w kraju – podkreśla prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego Błażej Górczyński. Dodaje, że cena sięgająca 700 000 zł, byłaby dla pleszewskiego szpitala trudna do udźwignięcia. Jednak bardzo szeroki zakres usług i wysoki poziom świadczeń na oddziale rehabilitacji w Pleszewskim Centrum Medycznym, pozwolił na spełnienie kryteriów konkursu Ministerstwa Zdrowia i pozyskanie środków na zakup egzoszkieletu.
Posiada wiele funkcji
Urządzenie jest bardzo zaawansowane technicznie, posiada wiele funkcji, wymagać będzie od rehabilitantów wielu szkoleń i szukania jak najlepszych metod przywracania sprawności u osób rehabilitowanych zwłaszcza jeśli chodzi o pacjentów z niedowładem kończyn dolnych.