Egzoszkielet w pleszewskim szpitalu ułatwi rehabilitację pacjentów

Irena Kuczyńska20 września 20222min
Pleszewskie Centrum Medyczne zakupiło egzoszkielet - urządzenie, które ułatwia rehabilitację pacjentom m.in. z urazami kręgosłupa czy  osłabionych leczeniem chorób  nowotworowych lub neurologicznych.
3.jpg

Egzoszkielet kosztował 700 000 zł, zakupiono go dzięki środkom pozyskanym  z Ministerstwa Zdrowia w ramach konkursu dotyczącego Narodowej Strategii Onkologicznej 2021.

Pomaga w nauce chodzenia
Egzoszkielet

Egzoszkielet czyli szkielet bioniczny jest zbudowany ze sztywnej, samonośnej konstrukcji, która posiada różne tryby działania pozwalające na szerokie zastosowania. Inicjuje m.in. naturalnych chód i nie obciąża przy tym kończyn. Urządzenie pozwala na szybką modyfikację chodu. Sprawia, że treningi równowagi są bezpieczne dla rekonwalescenta, a wykonywanie przysiadów i wykroków czy spacerowanie w miejscu, nie grozi ryzykiem upadku.

PCM spełnia warunki konkursu

Egzoszkielet nie jest urządzeniem łatwo dostępnym i posiadają go nieliczne placówki rehabilitacyjne w kraju – podkreśla prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego Błażej Górczyński. Dodaje, że cena sięgająca 700 000 zł, byłaby dla pleszewskiego szpitala trudna do udźwignięcia. Jednak bardzo szeroki zakres usług i wysoki poziom świadczeń na oddziale rehabilitacji w Pleszewskim Centrum Medycznym, pozwolił na spełnienie kryteriów konkursu Ministerstwa Zdrowia i pozyskanie środków na zakup egzoszkieletu.

Posiada wiele funkcji

Urządzenie jest bardzo zaawansowane technicznie, posiada wiele funkcji, wymagać będzie od rehabilitantów wielu szkoleń i szukania jak najlepszych metod przywracania sprawności u osób rehabilitowanych zwłaszcza jeśli chodzi o pacjentów z niedowładem kończyn dolnych.

Czytaj też: Nowy rezonans magnetyczny szpital zakupi do końca tego roku