Europejskie Dni Dziedzictwa z grzybami, ziołami, żurkiem i krynolinami

Irena Kuczyńska16 września 20213min0
Na Europejskie Dni Dziedzictwa zapraszają w najbliższy weekend : Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, Zamek Czartoryskich oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. W Dobrzycy będzie strojnie i smacznie, w Gołuchowie smakowicie, spacerowo i naukowo.
8.jpg
W Gołuchowie impreza rozłożona jest na dwa dni: Muzeum Zamek w Gołuchowie w sobotę o 15.00 zaprasza na prelekcję  „Ryton, kyliks, krater – uczta dla oka i ciała. O naczyniach antycznych z dawnej kolekcji zamku w Gołuchowie”.
W niedzielę, w samo południe, w Ośrodku Kultury Leśnej rozpocznie się festyn edukacyjny „Leśne smaki dziedzictwa” , podczas którego będzie można skosztować potraw z produktów pozyskanych z lasu i posłuchać prelekcji o truflach i innych grzybach. Edukację przyrodniczą z warsztatami pirografii czyli wypalania rysunków w drewnie, przeprowadzą pracownicy Ośrodka Kultury Leśnej.
Wydarzeniu w Gołuchowie towarzyszyć będzie otwarcie wystawy plenerowej przed Powozownią „Z pamiętników gołuchowskiego ogrodnika”. Część parku, którą w swoich notatkach opisywał Adam Kubaszewski, będzie można zwiedzić z mobilnym przewodnikiem i poznać rośliny lecznicze w aplikacji ActionTrack.
Rękopisy Adama Kubaszewskiego
Rękopisy Adama Kubaszewskiego
Rękopisy Adama Kubaszewskiego on-line TUTAJ
Europejskie Dni Dziedzictwa  w Gołuchowie potrwają w niedzielę  od 12.00 do 16.00.
Tymczasem w Dobrzycy zaplanowano na niedzielę ziemiański piknik. Od 12.00 do 18.00 – odbywać się będzie  kiermasz produktów regionalnych z degustacją polskiego żurku na początku.
W atmosferę dawnych ziemiańskich pikników  pomiędzy 14.00 a 16.00 pomoże się przenieść  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Krynolina, co będzie nawiązaniem  do aktualnej wystawy czasowej w pałacu „Moda w ziemiańskim świecie”.
Krynolina