Fotoreportaż z Placu Powstańców Wielkopolskich

Irena Kuczyńska6 czerwca 20184min
Plac-Powstańców-Wielkopolskich-czolowe.jpg

Na 3 września zaplanowano otwarcie Placu Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie, którego rewitalizacja rozpoczęła się wiosną 2017 roku.

Inwestycja jest realizowana wyłącznie z budżetu miasta i gminy Pleszew a jej koszt sięga 4 000 000 złotych.

Aktualnie na kultowym pleszewskim placu, który był placem targowym, dworcem autobusowym trwa zagospodarowywanie nawierzchni, układane są płytki, zakładane są instalacje, które doprowadzą energię elektryczną pod lampy, zabezpieczona jest kamienna studnia,

którą przypadkowo odkopano a która zostanie tu jako ślad historii placu, podobnie jak na zdjęciach zostanie uwieczniona drewniana studnia, która “wyszła spod ziemi” na jego drugim końcu.

Obelisk 70 pułku piechoty został przesunięty w bardziej eksponowane miejsce i chyba będzie podświetlony.

Na placu już rośnie 15 platanów wolności a pozostałe drzewa, krzewy, kwiaty na rabatach zostaną posadzone, kiedy z placu zejdzie ekipa drogowców i elektryków.

Całości dopełnią ławeczki ustawione przy głównej alejce, która przecina plac i skraca drogę z ulicy Marszewskiej do rynku. Zmieni się też organizacja ruchu drogowego a płyta, na której kiedyś stały autobusy PKS, stanie się parkingiem na 70 aut.

Na przebudowę placu przeznaczono prawie 4 000 000 złotych. Cała kwota pochodzi z budżetu miasta.

Źródło:

Tak  wygląda plac na wizualizacji:
    

Historia Placu Powstańców Wielkopolskich w tym linku:https://irenakuczynska.pl/konie-dworcu-autobusowym/
Ciekawostki z modernizacji placu w tym linku: https://irenakuczynska.pl/wykopywane-ziemi-pamiatki-przeszlosci-spowolnily-modernizacje-wspolczesnego-pleszewa/

... i w tym linku: https://irenakuczynska.pl/rewelacja-rewolucja-samym-centrum-miasta-pleszewa/