Franciszkańskie jubileusze w parafii w Choczu

Avatar photoIrena Kuczyńska11 lipca 20235min
project_273561_1682713000.jpeg
W Choczu trwają przygotowania do obchodów 400 - lecia sprowadzenia Franciszkanów i 300 - lecia konsekracji klasztornego kościoła św. Michała Archanioła.

 

Dwukrotnie Franciszkanie musieli Chocz opuścić – raz po powstaniu styczniowym, drugi raz w czasach PRL-u. Świętowanie rocznic zaplanowano na niedzielę 16 lipca, kiedy w parafii przypada odpust.

Klasztor i kolegiata

Zakon Franciszkanów Reformatów sprowadził do Chocza w 1623 roku Andrzej Lipski biskup kujawski i warszawski. Ufundował i zbudował nową kolegiatę na wyspie Prosny w pobliżu zamku, a następnie założył i uposażył przy niej kolegium kanoników. W 1620 usunął z Chocza braci czeskich.

Kasata zakonu

Na początku kościółek i klasztor pw. św. Michala Archanioła były drewniane. Sto lat później konsekrowano kościół murowany, w połowie XVIII wieku otrzymał on rokokowe wnętrze. W 1864 roku, po krwawo stłumionym powstaniu styczniowym, car Aleksander II skasował zakon Franciszkanów.

Powrót i wygnanie

Ojcowie i bracia wrócili do Chocza dopiero w roku 1920 po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podczas II wojny światowej  musieli opuścić Chocz, a z klasztoru uczyniono internat dla dziewcząt. Bracia powrócili do Chocza 23.05.1945 roku,by  już w październiku 1954 roku opuścić klasztor, w którym zamieszkały Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej. W 2003 i one opuściły Chocz.

Powrót i objęcie parafii

Dwa lata później klasztor wraz z kościołem zwrócono zakonowi, Franciszkanie wrócili, objęli też prowadzenie parafii św. Andrzeja Apostoła w Choczu. Wraz z parafianami wyremontowali zabudowania klasztorne, podjęli się remontu XVII – wiecznej kolegiaty.

Czytaj: Choczanie ratują swoją kolegiatę

Odpust z jubileuszem

Aktualnie jest ona nieczynna a życie parafialne toczy się w klasztorze – to tam w przyszłą niedzielę odbędzie się odpust z jubileuszem oraz rodzinno – parafialny festyn z wieloma atrakcjami. Do tego czasu proboszcz o Medard Hajdus chciałby odnowić teren przed kościołem – sprzedaje cegiełki, założył też zrzutkę na profilu parafii.

We współpracy

W przygotowanie święta zaangażowane są jednostki OSP w gminie oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Jan Woldański napisał książkę o historii Franciszkanów z Chocza.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska