Mural historyczny w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska13 września 20204min
Mural-hist-PL-czolo.jpg

W Pleszewie powstanie historyczny mural upamiętniający 100 – lecie Bitwy Warszawskiej 1920.
Projekt, który powstał w partnerstwie Ligi Obrony Kraju, Starostwa Powiatowego w Pleszewie i Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie wygrał otwarty konkurs ofert w Ministerstwie Obrony Narodowej i otrzymał 40 000 zł dotacji.Rozmiary muralu są imponujące dlatego nadaje się do jego wykonania tylko ściana sali sportowej Zespołu Szkól Technicznych od ulicy Wierzbowej.

Ma ona 200 m2 powierzchni i to na nią, przez 20 dni, muralista z Konina Oskar Andrzejewski będzie przenosił projekt opracowany przez Tomasza Wojtalę – miłośnika historii i jednocześnie rzecznika Starostwa Powiatowego w Pleszewie.
Na muralu od lewej pojawi się znane zdjęcie oficerów polskich w Miłosnej pod Warszawą w roku 1920. Z prawej atak sowieckiej kawalerii w czerwonej mgle i pośrodku linia frontu 15 sierpnia 1920 roku. Bitwa Warszawska  zakończyła się zwycięstwem Polski, która dopiero odradzała się po rozbiorach. Dzięki dobrym decyzjom dowódców i bohaterstwu polskich żołnierzy udało się zatrzymać Armię Czerwoną. Bitwa Warszawska nazywana jest też „Cudem nad Wisłą”.
Prace na murze ruszą w przyszłym tygodniu i rozpoczną się od gruntowania i wyprawki, potem nocą rzut projektu murala na ścianę i malowanie. Gwarancja trwałości farb – 5 lat.

Koszt murala 50 000 zł, z czego 40 000 daje MON, 5 000 zł powiat, reszta to wkład pracy – mówi starosta pleszewski Maciej Wasielewski.
Mural ma być gotowy na 11 listopada. Wtedy będzie zrealizowana II część projektu czyli edukacja historyczna dotycząca wojny polsko – bolszewickiej w roku 1920. W całej Polsce murali związanych ze 100 – leciem Bitwy Warszawskiej będzie 12. O dotacje wnioskowały organizacje i Stowarzyszenia. W Pleszewie była to Liga Obrony Kraju.

Na zdjęciu niżej Tomasz Wojtala – autor projektu muralu, Zygmunt Urbaniak – kierownik biura LOK, starosta Maciej Wasielewski, prezes LOK Jacek Przepierski

Warto dodać, że na cmentarzach powiatu pleszewskiego znajdowały się groby żołnierzy, którzy zginęli w walce o wschodnią granicę Rzeczpospolitej Polskiej w roku 1920. Niestety, groby poznikały. Staraniem pleszewskich historyków: Grzegorza Jenerowicza i Krzysztofa Czajki, bohaterów upamiętniono. Na cmentarzu przy ul. Kaliskiej w Pleszewie stanęły krzyże. Więcej informacji w artykule: Nie ma grobów będą krzyże


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska