Pochodzi z Pleszewa
Marian Bogusz – malarz, rzeźbiarz, scenograf realizacji przestrzennych, animator życia artystycznego, twórca gwaszy, temper, eksperymentalnych rysunków, kubistycznych kompozycji urodził się w Pleszewie w 1920 roku. Tu ukończył szkołę podstawową a tuż przed wybuchem wojny zdał maturę w „Staszku”. Po wojnie ukończył ASP w Warszawie i do rodzinnego miasta nie wrócił. Ale wróciły jego prace.
Blachy Bogusza na wystawie w Pleszewie
Po inspirację do muzeum
W zasobach Muzeum Regionalnego znajduje się 218 dzieł: 74 obrazy i 144 prace na papierze. Można się nimi inspirować, przygotowując do konkursu, który ogłasza Zajezdnia Kultury i ZSP w Kowalewie. Format prac od wielkości 29,7×21 cm do 60×40 cm. Prace wykonane farbami odpadają, na konkurs trzeba do Zajezdni Kultury dostarczyć rysunek do 17 maja.
Ulica, mural, muzeum?
Rysować każdy może – bez względu na wiek. Pleszew jest dumny z Mariana Bogusza, patronuje on jednej z ulic. Na jednej z kamienic jest mural z jego twarzą a w programie wyborczym burmistrza Pleszewa jest remont kamienicy przy ul. Kaliskiej 2 z przeznaczeniem na muzeum Mariana Bogusza, gdzie eksponowane będą dzieła czołowego artysty polskiej awangardy, będzie też miejsce warsztatów dla utalentowanej młodzieży.
Czytaj: Mural Mariana Bogusza na bloku przy Lipowej
Kontakt: wieruszewska@zajezdniakultury.pl
Regulamin [doc]
Regulamin [pdf]