Mural Mariana Bogusza pojawi się na ścianie bloku przy ul. Lipowej

Irena Kuczyńska30 lipca 20213min
Portret Mariana Bogusza - malarza, rzeźbiarza, scenografa - urodzonego w Pleszewie, maluje pleszewski artysta Sławomir Danielski. Miejscem murala jest ściana bloku przy ul. Lipowej 1, doskonale widoczna dla wjeżdżających do miasta od strony Poznania, zwłaszcza jeśli będzie oświetlona
Murral.jpg

Pomysł na mural zrodził się w Zajezdni Kultury. Początkowo miał on być zlokalizowany w Rynku na ścianie kamienicy pod nr 1, nieco wystającej z szeregu. Ale lokalizacja nie zyskała aprobaty konserwatora zabytków, dlatego poszukano kolejnej.

Burmistrz Arkadiusz Ptak od początku był sceptycznie nastawiony do projektu murala na kamienicy na Rynku. Jeśli chcemy promować Mariana Bogusza to musimy z tym wyjść poza Rynek, który ma inne funkcje. I znaleźliśmy ciekawą lokalizację, na wjeździe do miasta na bloku spółdzielni mieszkaniowej. Dobrze, że prezes Monika Falk – Filipowicz od razu podchwyciła mój pomysł lokalizacji – powiedział mi burmistrz. Planuje on też podświetlenie muralu, żeby był wieczorem i w nocy widoczny dla wjeżdżających do miasta.

Mural na Rynku TUTAJ

Twarz Mariana Bogusza pojawi się na ścianie bloku przy ul. Lipowej 1 od strony Poznańskiej. Prace nad muralem rozpoczęły się w czwartek, kiedy Sławek Danielski nanosił projekt na ścianę. Robił to z wysięgnika, dlatego przez godzinę ruch na Lipowej był wstrzymany.

Sławek Danielski przy muralu

W środę na dachu dawnej restauracji Złoty Miecz, staną rusztowania, w czwartek będzie czyszczona ściana, w piątek gruntowana, w poniedziałek 9 sierpnia artysta rozpocznie malowanie. Sławek Danielski powiedział radiu Centrum, że daje sobie na to 3 tygodnie, ale malowanie może potrwać krócej, bo będzie mieć pomocnicę.

Wizualizacja muralu Mariana Bogusza w Pleszewie

Największym wyzwaniem dla artysty będzie twarz Bogusza. Trwałość murala określona jest na 5 – 8 lat, ale Sławomir Danielski mówi, że nawet 10 lat mural może przetrwać. Budynek przy Lipowej 1, na którym malowidło się pojawi, należy do zasobów spółdzielni mieszkaniowej, która odświeża elewację budynku.

Warto dodać, że w Galerii Zajezdnia Kultury można oglądać wystawę obrazów Sławka Danielskiego z cyklu “Historie złożone”. Wśród nich jest obraz twarzy Mariana Bogusza, który trafi na mural. Oryginał artysta podarował Zajezdni Kultury.

“Historie złożone” w Zajezdni KulturyTUTAJ