Inspiruj się Marianem Boguszem! Wykonaj rysunek na konkurs!

Avatar photoIrena Kuczyńska19 kwietnia 20243min
bogusz.png
Wraca konkurs "Bogusz znany i nieznany", który ma upamiętnić Mariana Bogusza - artystę, który pochodzi z Pleszewa. Tegoroczna edycja konkursu skierowana jest do wszystkich, bez względu na wiek. Inspiracją mają być rysunki artysty a prace konkursowe mają być wykonane ołówkiem, piórkiem, pisakiem, węglem lub kredką.
Pochodzi z Pleszewa

Marian Bogusz malarz, rzeźbiarz, scenograf realizacji przestrzennych, animator życia artystycznego, twórca gwaszy, temper, eksperymentalnych rysunków, kubistycznych kompozycji urodził się w Pleszewie w 1920 roku. Tu ukończył szkołę podstawową a tuż przed wybuchem wojny zdał  maturę w „Staszku”. Po wojnie ukończył ASP w Warszawie i do rodzinnego miasta nie wrócił. Ale wróciły jego prace.

 

W tej kamienicy będzie Muzeum Mariana Bogusza

Blachy Bogusza na wystawie w Pleszewie

Po inspirację do muzeum

W zasobach Muzeum Regionalnego znajduje się 218 dzieł: 74 obrazy i 144 prace na papierze. Można się nimi inspirować, przygotowując do konkursu, który ogłasza Zajezdnia Kultury i ZSP w Kowalewie. Format prac od wielkości 29,7×21 cm do 60×40 cm. Prace wykonane farbami odpadają, na konkurs trzeba do Zajezdni Kultury dostarczyć rysunek do 17 maja.

Ulica, mural, muzeum?

Rysować każdy może – bez względu na wiek. Pleszew jest dumny z Mariana Bogusza, patronuje on jednej z ulic. Na jednej z kamienic jest mural z jego twarzą a w programie wyborczym burmistrza Pleszewa jest remont  kamienicy przy ul. Kaliskiej 2 z przeznaczeniem na muzeum Mariana Bogusza, gdzie eksponowane będą dzieła czołowego artysty polskiej awangardy, będzie też miejsce warsztatów dla utalentowanej młodzieży.

Czytaj: Mural Mariana Bogusza na bloku przy Lipowej

Kontakt: wieruszewska@zajezdniakultury.pl
Regulamin [doc]
Regulamin [pdf]

Czytaj: Bogusz w Pleszewie coraz bardziej znany


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska