Julia, Oliwia, Natalia i Franciszek po nagrodę pojadą do Hesji VIDEO

Avatar photoIrena Kuczyńska5 kwietnia 20256min
ddwojka-1280x706.jpg
Uczniowie pleszewskiej Dwójki zdobyli pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Fundacji Nagrody Młodzieżowej. W maju pojadą do Wiesbaden w Hesji na wręczenie nagrody i spotkanie z rówieśnikami z Niemiec, Włoch i Francji.

Międzynarodowo

Konkurs organizuje Fundacja Nagrody Młodzieżowej – organizacja non-profit założona w 1991 roku przez Heską Akademię Badań i Planowania Obszarów Wiejskich, aby zachęcić młodych ludzi do aktywności. Konkurs o Nagrodę Młodzieży odbywa się w Hesji od 1992 roku a od 2005 roku w konkursie uczestniczą trzy europejskie regiony będące partnerami Hesji. Jest to Emilia – Romania we Włoszech, Nowa Akwitania we Francji i Wielkopolska. Kolejnym celem Fundacji jest znajomość języków obcych. Podczas kilkudniowego spotkania promowane jest porozumienie europejskie i umiejętność biegłego porozumiewania się w językach obcych.

Franciszek Adam, Julia Michalak, Natalia Kubiak, Oliwia Włodarczyk
Filmik o olimpijce

W tym roku tematem filmów, które mieli stworzyć młodzi, był sport a dokładnie jego rola w życiu  TUTAJ .Bohaterką filmu stworzonego przez Julkę Michalak, Oliwię Włodarczyk, Natalię Kubiak i Franciszka Adama we współpracy z dwoma nauczycielkami – Agnieszką Wolińską i Karoliną Tyrakowską, nakręcili filmik poświęcony polskiej olimpijce – dyskobolce Halinie Konopackiej o której opowiadał im nauczyciel wychowania fizycznego Łukasz Adamski. Potem doczytali o sportsmence i o czasach w których żyła w internecie i… nakręcili 3 – minutowy film, w którym Oliwia była Konopacką, Julka sportsmenką, Natalia narratorką a Franek – trenerem. Film kręciła Agnieszka Wolińska.

O wszechstronności Haliny Konopackiej świadczy 27 tytułów mistrzyni Polski zdobytych w kilku konkurencjach, między innymi w: rzucie dyskiem, pchnięciu kulą, pięcioboju, skoku w dal i rzucie oszczepem[9]. Również znakomicie grała w piłkę ręczną, jeździła konno, grała na fortepianie, pasjonowała się automobilizmem. Komentatorzy sportowi nadali jej przydomek „Czerbieta” (zbitek słów: „czerwona kobieta”), gdyż zwykle występowała w czerwonym berecie./Wikipedia/

Scena z filmu

Grając Halinę Konopacką, czułam się wyróżniona i dużo się o tej niezwykłej kobiecie dowiedziałam – powiedziała Oliwia, podczas spotkania w szkole. Tak mam, że jak o czymś czy o kimś piszę, to lubię poznać osobiście.

Scena z filmu
Po nagrodę do Wiesbaden

I nie żałuję, że skorzystałam z zaproszenia do szkoły, cała czwórka ósmoklasistów mnie zafascynowała i zaskoczyła dużą wiedzę o Konopackiej, opowiadali nie tylko o sukcesach ale też o chwilach słabości, które dyskobolka przeżyła w Amsterdamie, podkreślali dużą rolę trenera, którego w filmie grał Franek.  Wszystko to jest ujęte w filmie, którego, niestety, na razie nie mogę opublikować. Dopiero po wręczeniu nagrody, po którą młodzi wraz z nauczycielkami pojadą w maju na 4 dni do Wiesbaden w Hesji – landzie zaprzyjaźnionym z Wielkopolską. Tam odbędzie się gala – młodzi otrzymają 600 euro i spędzą 4 dni z rówieśnikami z Francji, Niemiec i Włoch.

Uczniowie i nauczycielki – Karolina Tyrakowska i Agnieszka Wolińska
Relacje i języki

Poszukując uczniów do udziału w konkursie nauczycielki brały pod uwagę, po pierwsze ich zdolność do tworzenia relacji, umiejętności współpracy w tworzeniu filmu. Po drugie – umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Każdy z tej czwórki biegle włada językiem angielskim i zna język niemiecki w stopniu podstawowym, co jest bardzo ważne, zwłaszcza, że swoją grupę muszą w Wiesbaden zaprezentować w języku niemieckim. Uczą się go w szkole drugi rok pod okiem Karoliny Tyrakowskiej. Jej zdanie, doskonale sobie poradzą.

Warto dodać, że  na etapie wojewódzkim konkurs organizował Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Czytaj: Wkręcili się w sukces, zdobyli nagrody

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska