Kalendarz Celtycki w Gołuchowie

Avatar photoIrena Kuczyńska27 marca 20213min
kalendarz-Celtycki-czolo.jpg

Najnowszą atrakcją Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie jest kalendarz botaniczny zwany Kalendarzem Celtyckim. Stworzyli go celtyccy kapłani  na podstawie wnikliwych obserwacji przyrody oraz wiedzy astrologicznej. Datom w kalendarzu przypisane są drzewa i określone cechu charakteru człowieka…


21 marca – pierwszy dzień wiosny – Międzynarodowy Dzień Lasu – należy do dębu. Człowiek spod tego znaku „ma zawsze swoje zdanie, bardzo rzadko daje się przekonać  do czyjejś racji. Twardo stąpa po ziemi i bardzo dobrze wie, czego oczekuje od życia”. Plansz z datami i zdjęciami drzew w odsłonie letniej i zimowej, jest 22.

W kalendarzu  są zarówno drzewa rodzime: dąb, klon, jabłoń, grab,  buk, brzoza, kasztanowiec ale też drzewa z południa Europy: oliwka, miłorząb  czy cyprys. Kalendarz botaniczny wymyślili celtyccy kapłani – druidzi na podstawie bardzo wnikliwych obserwacji przyrody i wiedzy astrologicznej. Warto dodać, że niegdyś ludzie byli z przyrodą bardzo związani, czerpali z niej wiedzę, a szczególnie ważne były dla nich momenty przełomu pór roku, jak zrównanie dnia z nocą.

Kalendarz Celtycki znajduje się w wiacie edukacyjnej przy drugim stawie w części parku zwanej Dybulem.  Łatwo do niego trafić z domku na Dybulu, gdzie znajduje się chata leśniczego z ekspozycją pszczelarską.

Można też zajrzeć pod wiatę przy okazji spaceru wokół dużego stawu. Zabawa, do której zachęca  na okolicznościowym filmiku pani Joanna z Ośrodka Kultury Leśnej, wywodzi się z kultury opartej na siłach natury.TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska