Kamienica przeznaczona na czynszówki

Irena Kuczyńska9 czerwca 20203min
Już wkrótce kamienica przy ul. Sienkiewicza 35 w Pleszewie zostanie przebudowana.
Sie-nkiewicza-35.jpg

Ma tu powstać dziewięć mieszkań czynszowych, które będą w zasobach Pleszewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Historia kamienicy sięga czasów pruskich, widać ją na starych pocztówkach ówczesnej Breslaustrasse czyli ulicy Wrocławskiej. W dwudziestoleciu międzywojennym miał tu nawet funkcjonować “dom uciech cielesnych”, co można wyczytać w kronikach policyjnych.

Czytaj też Konkubinat ścigany, prostytucja dozwolona – życie w Pleszewie w latach 20. latach 30. XX wieku

Po wojnie były tu różne urzędy i siedziby partii oraz stowarzyszeń. Od lat budynek stoi pusty.

Rok temu temu miasto przekazało nieruchomość Pleszewskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które zamierza przerobić ją na mieszkania.
Ma ich być 9, od jednopokojowych na parterze, po 2 i 3 – pokojowe na piętrach. Prace się rozpoczną, po tym jak PTBS otrzyma kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Społeczne Budownictwo Czynszowe.
Jego przyznanie opóźnia pandemia, ale szanse na jego pozyskanie prezes PTBS Artur Stańczyk ocenia wysoko. Mieszkania mogą być gotowe na Boże Narodzenie 2021 roku, czynsz będzie w nich dużo niższy niż w lokalach komercyjnych.
A zamieszkać tu będą mogli przede wszystkim aktualni użytkownicy mieszkań komunalnych. Oficyna przybudowana od podwórka do kamienicy głównej, będzie wyburzona. Docelowo ma tam stanąć kolejny dom na 12 mieszkań czynszowych.

Leave a Reply