Kawiarnia w kinie w Pleszewie powstanie jeszcze w tej kadencji

Avatar photoIrena Kuczyńska5 kwietnia 20224min
Kino-Hel-kiedys-Hotel-i-restauracja-Wiktoria-800.jpg
Kawiarnia w kinie "Hel" w Pleszewie stanie się faktem. Na pierwszy etap modernizacji placówki miasto pozyskało dofinansowanie z programu "Kulisy kultury"

W związku z tym, że 500 000 złotych ma kosztować modernizacja pleszewskiego kina „Hel”, będzie ona przebiegać w dwóch etapach. O czym   Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak poinformował Radio Centrum Kalisz. 

Kino Hel – tam gdzie jest kasa będą toalety
Kino „Hel w Pleszewie” – holu będzie kawiarnia w kinie
Kawiarnia w kinie na miejscu toalet

Pierwszy – czyli zmiana lokalizacji toalet, wkrótce się rozpocznie. Miasto pozyskało na to 90 000 zł dotacji od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego z projektu „Kulisy kultury”. W miejscu wyburzonych toalet, częściowo kosztem kasy, holu i biura powstanie  kawiarnia w kinie z przeszkloną ścianą otwartą na zieleń przed pleszewskim liceum.

Kino „Hel” tu gdzie są toalety będzie kawiarnia w kinie – mówi Zbigniew Niedziela
Zbigniew Niedziela pokazuje, gdzie będą po modernizacji toalety

I to będzie drugi etap modernizacji kina. Termin zależeć  będzie od tego, kiedy miasto pozyska kolejne środki środków pozabudżetowe.

Remonty nie zamkną kina

Ograniczenia działalności kina na czas remontów się nie przewiduje, prace będą prowadzone równolegle z wyświetlaniem filmów – planuje burmistrz. Kawiarnia w kinie docelowo być wynajęta i  to od przyszłego dzierżawcy zależy, czy będzie działać przez cały dzień czy tylko przed i po seansach.

Była restauracja będzie kawiarnia

Godny uwagi jest fakt, że ponadstuletnia kamienica, w której aktualnie mieści się kino a także siedziba Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie, została zbudowana w czasach pruskich jako Bursa Bractwa Kurkowego. W 1910 roku była tu siedziba hotelu „Victoria” z salą balową i restauracyjną, której właścicielem był niejaki L. Czarnecki.

Helena Modrzejewska tu była

W tej sali odbywały się spektakle pleszewskich zespołów amatorskich. W jednym z nich uczestniczyła Helena Modrzejewska. Siedziała na widowni. Młodziutkiej pleszewiance Jadwidze Kierskiej zaproponowała pomoc w karierze aktorskiej

Helena Modrzejewska oklaskiwała pleszewiankę Jadwigę Kierską.

Hotel Victoria w Pleszewie ul. Poznańska 36 rok 1910 „Pleszew na starej fotografii”
Hotel Victoria w Pleszewie ul. Poznańska 36 – rok 1910 foto „Pleszew na starej fotografii”
Pleszewianie kochają kino

Z pewnością kawiarnia w kinie będzie małym powrotem do źródeł. Bezsprzecznie  pleszewianie ją pokochają, tak jak kochają kino. W 2019 roku czyli przed pandemią, na seanse w „Helu” sprzedano ponad 30 000 biletów.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska