Historia Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 roku a narodziła się w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących. Początkowo nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Przechowali Światełko
Następnie jest ono transportowane do Wiednia, gdzie ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z sąsiednich państw. Związek Harcerstwa Polskiego otrzymuje światło od Słowaków. W 2024 r. Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło podróż w Christkindl w Górnej Austrii, partnerskim mieście Betlejem. Bezpośrednie przywiezienie płomienia z Groty Narodzenia Jezusa było niemożliwe. Austriaccy skauci przechowywali płomień zapalony w 2023 r. przez dwanaście miesięcy, aby mógł wyruszyć w dalszą drogę i dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie.
Czytaj też: Tak świętowano Boże Narodzenie w latach 50. i 60.
Wigilia w drodze – jedna na Syberii, druga na Podlasiu
Świąteczne tradycje pleszewian
Rozniosą
W niedzielę pleszewscy harcerze będą o 10.00 w kościele Najświętszego Zbawiciela, o 10.30 u Matki Boskiej Częstochowskiej, o 11.00 w kościele w Sowinie, o 18.30 w pleszewskiej farze. Natomiast w Wigilię harcerze ze światłem będą czekać na pleszewian na Rynku od 11.00 do 13.00. W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Kochaj czynem”, które zachęca do wyrażania miłości poprzez konkretne działania – od codziennych gestów życzliwości, aż po pomoc w sytuacjach kryzysowych.