Eksponaty pochodzą z gołuchowskiego zamku, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, w Krakowie oraz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Do 1939 roku cała kolekcja zabytków archeologicznych z czasów antycznych, dzieł średniowiecznych jak emalie i rzeźby drewniane, obrazy, grafiki, przedmioty sztuki użytkowej znajdowały się na Zamku w Gołuchowie. Zbiory Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej dorównywały prywatnym galeriom we Francji, Włoszech czy Wielkiej Brytanii.
Początki kolekcji sięgają lat 50. XIX, pierwsze eksponaty znajdowały się w paryskim Hotelu Lambert a po ślubie Izabeli z Janem Działyńskim zostały przeniesione do Gołuchowa a Zamek został przebudowany pod potrzeby kolekcji.
Powstała w Zamku Sala Waz Greckich, Sala Starożytności, Sala Muzealna, Sala Polska. W 1893 roku Izabela utworzyła w Gołuchowie Ordynację Czartoryskich, aby zabezpieczyć integralność zbiorów. Ostatnia wojna, niestety, je rozproszyła.
Część się odnalazła i nadal się odnajduje. Tylko niektóre wróciły do Gołuchowa. Na wystawie w Poznaniu można oglądać i podziwiać zbiory Izabeli, których w Gołuchowie strzeże pleszewianka Paulina Vogt – Wawrzyniak – jedna z kuratorek poznańskiej wystawy „Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich – Działyńskiej” , której wernisaż się odbył 27 maja 2018 roku.
Foto Muzeum Narodowe w Poznaniu (Facebook) i Gołuchowskie Centrum Kultury Zamek Źródło:http://www.rc.fm/kulturalne/pleszew-poznan-goluchow-goluchow-w-poznaniu.html Polecam ciekawy artykuł o życiu Izabeli z Czartoryskich - Działyńskiej https://irenakuczynska.pl/kochal-marie-ozenil-sie-izabella/