Fałszywy Kopernik z Gołuchowa

Avatar photoIrena Kuczyńska6 czerwca 20186min
Portret-mężczyzny-czolo.jpg

Podczas przygotowań do wystawy „Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej” – eksponowanej w Muzeum Narodowym w Poznaniu okazało się, że jeden z obrazów z kolekcji Czartoryskich jest fałszywie opisany. Nie przedstawia Mikołaja Kopernika a jednego z Medyceuszy.

Z informacji przekazanych radiuCentrum przez Paulinę Vogt-Wawrzyniak – kustosza Zamku Czartoryskich w Gołuchowie wynika, że do odkrycia doszło podczas prac konserwatorskich obrazu przed wystawą zorganizowaną w Muzeum Narodowym z okazji 125 – lecia Ordynacji Czartoryskich w Gołuchowie.

Obraz wisiał w Zamku Gołuchowskim w sypialni księżnej Małgorzaty. „Na zdjęciu Antoniego Pawlikowskiego z 1905 roku znajdował się w sali muzealnej a w przewodniku z roku 1913 był opisany jako „Portret mężczyzny” – szkoła florencka XV wiek. Był na nim napis Nicolaus Copernicus, dlatego identyfikowano go z astronomem” – mówi Paulina Vogt – Wawrzyniak.

Podczas odświeżania obrazu Hanna Kutzner – kierownik pracowni konserwatorskiej  Muzeum Narodowego  w Poznaniu odkryła, że napis pochodzi z XIX wieku.

Zaś portret tak naprawdę przedstawia Lorenzo Benedicci czyli Wawrzyńca Wspaniałego z rodu Medyceuszy, co potwierdzili eksperci z włoskich muzeów i pogratulowali Polce odkrycia.

Paulina Vogt – Wawrzyniak zdradza, że „jak zdejmowały ze ściany w Zamku portret, to miały jakieś przeczucie…”.


Na wernisażu wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu 28 maja w 2018 roku - od pierwsza od lewej Paulina Vogt - Wawrzyniak, z bukietem kwiatów Danuta Marek - długoletnia kustosz Zamku w Gołuchowie

W piątek 22 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym w Poznaniu pleszewianka – Paulina Vogt-Wawrzyniak będzie mówić o obrazie, który  po wojnie wrócił do Gołuchowa, ale skąd wziął się w kolekcji Czartoryskich – nie wiadomo.

O wystawie "Życie sztuką. Gołuchów Izabeli Czartoryskiej", którą można oglądać do końca sierpnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu, już wkrótce napiszę na blogu.
     Paulina Vogt - Wawrzyniak   Gołuchowianie na wernisażu, zdjęcia Gołuchowskie Centrum Kultury Zamek

Kuratorki wystawy to:  dr Inga Głuszek oraz  Paulina Vogt-Wawrzyniak 
ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ: https://www.facebook.com/niepodlegla.muzeum.poznan/videos/vb.887221918119426/953963341445283/?type=2&theater

http://www.rc.fm/news/goluchow-falszywy-kopernik.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska