Kolekcja Izabeli Czartoryskiej w Poznaniu

Irena Kuczyńska9 czerwca 20188min
Do 19  sierpnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu można oglądać wystawę zbiorów z kolekcji Izabeli z Czartoryskich - Działyńskiej - jednej z najwybitniejszych kolekcjonerek II połowy XIX wieku na ziemiach polskich.
Paulina-Vogt-Wawrzyniak-na-otwarciu-wystawy-czoło.jpg

Eksponaty pochodzą z gołuchowskiego zamku, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, w Krakowie oraz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Do 1939 roku cała kolekcja zabytków archeologicznych z czasów antycznych, dzieł średniowiecznych jak emalie i rzeźby drewniane, obrazy, grafiki, przedmioty sztuki użytkowej znajdowały się na Zamku w Gołuchowie. Zbiory Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej dorównywały prywatnym galeriom we Francji, Włoszech czy Wielkiej Brytanii.

Początki  kolekcji sięgają lat 50. XIX, pierwsze eksponaty znajdowały się w paryskim Hotelu Lambert a po ślubie Izabeli z Janem Działyńskim zostały przeniesione do Gołuchowa a Zamek został przebudowany pod  potrzeby kolekcji.

Powstała w Zamku Sala Waz Greckich, Sala Starożytności, Sala Muzealna, Sala Polska. W 1893 roku Izabela utworzyła w Gołuchowie Ordynację Czartoryskich, aby zabezpieczyć integralność zbiorów. Ostatnia wojna, niestety,  je rozproszyła.

Część się odnalazła i nadal się odnajduje. Tylko niektóre wróciły do Gołuchowa. Na wystawie w Poznaniu można oglądać i podziwiać zbiory Izabeli, których w Gołuchowie strzeże pleszewianka Paulina Vogt – Wawrzyniak – jedna z kuratorek poznańskiej wystawy “Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich – Działyńskiej” , której wernisaż  się odbył 27 maja 2018 roku.

           Foto Muzeum Narodowe w Poznaniu (Facebook) i Gołuchowskie Centrum Kultury Zamek
Źródło:http://www.rc.fm/kulturalne/pleszew-poznan-goluchow-goluchow-w-poznaniu.html

Polecam ciekawy artykuł o życiu Izabeli z Czartoryskich - Działyńskiej https://irenakuczynska.pl/kochal-marie-ozenil-sie-izabella/
O jednym z obrazów z gołuchowskiej kolekcji piszę w tym linku: https://irenakuczynska.pl/falszywy-kopernik/
W niedzielę 1.07. o godz  12:00 Spacer po wystawie: Czartoryscy i ich muzea.
Pasje kolekcjonerskie w rodzinie Czartoryskich przewijały się przez pokolenia. Spacer po wystawie
przybliży te zainteresowania wydobywając szczególnie Puławy Izabeli z Flemingów Czartoryskiej oraz
Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej.
Prowadzenie: Paulina Vogt – Wawrzyniak (kuratorka wystawy)