“Kompaktowa młodzież” -program pilotażowy dla młodych bezrobotnych “

Irena Kuczyńska3 lutego 20222min
Pupp1.jpg
Ponad 860 000 złotych pozyskał powiat pleszewski na kompleksowe wsparcie osób, które nie ukończyły 30. roku życia, nie pracują, nie kształcą się, nie szkolą się i  nie odbywają stażu.
W ramach programu pilotażowego  “Kompaktowa młodzież”, mogą skorzystać z grantu, który jest dofinansowany  przez  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej “Stabilna praca – silna rodzina”.

Projekt będzie realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie, gdzie 200  młodych osób biernie czeka na podobne wsparcie – powiedział radiu dyrektor Piotr Janiak.

Kompleksowy pakiet zakłada stworzenie młodym warunków do pozostania w Pleszewie i w powiecie pleszewskim i tu znalezienia zatrudnienia bądź stworzenia sobie miejsca pracy.

We wszystkich działaniach uczestnik projektu może liczyć na kompleksowe wsparcie doradcy z PUP. W ramach projektu  otrzymuje się grant czyli 1505 złotych na start na rynku pracy czyli np. na fryzjera, nowy ciuch, bilet, paliwo.

Można skorzystać z grantu na zatrudnienie, gdzie doradca pomaga szukać pracy, a pracodawca otrzymuje 18 060 zł na zwrot części wynagrodzenia przez rok.

Tyle samo można otrzymać na samozatrudnienie, które powinno trwać 15 miesięcy. Ale przy tych grantach można skorzystać jeszcze z dwóch – na pracę zdalną do 3010 zł i na kształcenie ustawiczne do 4515 zł.

W ramach projektu jest 30 grantów,  w tym 20 dla osób zainteresowanych pracą najemną i 10 dla chętnych na samozatrudnienie. Nabór wniosków w Powiatowym Urzędzie Pracy ruszył 2 lutego, potrwa do 16.

Dokumenty rekrutacyjne można składać osobiście, przez pocztę, przez internet. Decyduje data wpływu dokumentów. A zainteresowanie grantami jest duże.

Projekt “Kompaktowa młodzież” wpisuje się w nową kampanię promocyjną  “Kompaktowy Pleszew” czyli koncepcję miasta 15- minutowego.