Pisze monografię Chocza
Ks. Leszek Szkudlarek pochodzi z Chocza, jest absolwentem Liceum im. St. Staszica w Pleszewie a historyczne pasje obudziła w nim nauczycielka historii w chockiej podstawówce, regionalistka Zdzisława Flisińska. W planach księdza Leszka – z zakonu kamilianów, jest napisanie obszernej monografii Chocza, dlatego od lat zbiera po archiwach materiały.
Wiele z nich dotyczy społeczności żydowskiej w Choczu, która należała do gminy żydowskiej w Stawiszynie, dlatego postanowił starszym braciom w wierze, poświęcić oddzielną książkę. Czytamy w niej, że np. w 1818 roku, kiedy miasteczko było w granicach Królestwa Polskiego (kongresówki), na 900 mieszkańców Chocza – co dziesiąty był Żydem.
Promocja z wnuczką Lewinów
Ks. Leszek dotarł do dokumentów, do zdjęć, przewertował księgi bóźnicze. Znalazł zdjęcia choczan wyznania mojżeszowego. Nawiązał kontakt z wnuczką kobiety urodzonej w Choczu w 1903 roku. Rodzinie Lewinów udało się przed samą wojną wyjechać do Izraela. Wnuczka – imieniem Szaron mieszka na Florydzie i przyjedzie 9 marca na promocję książki do Chocza.
Będzie promocja w Pleszewie
I ciekawostka – przodkowie Szaron Lewinowie wynajmowali mieszkanie w kamienicy, w której teraz mieszka rodzina księdza Szkudlarka. Planowane jest też spotkanie autora w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.
Czytaj też: Życie w cieniu synagogi – dawna mykwa do remontu
Nie ma grobów ale jest cmentarz na osiedlu Mieszka I