Ks. Leszek Szkudlarek opisał historię społeczności żydowskiej w Choczu

Irena Kuczyńska12 lutego 20245min
"Chocz - Ziemia obiecana - Historia społeczności żydowskiej" - taki tytuł nosi książka którą napisał ks. Leszek Szkudlarek. Jego pasją jest historia rodzinnego miasteczka w powiecie pleszewskim. Promocja książki, połączona z koncertem muzyki żydowskiej, odbędzie się 9 marca w Gminnym Centrum Kultury w Choczu.
3-1-1280x991.jpg

 

Okładka książki autorstwa Leszka Szkudlarka “Chocz – Ziemia Obiecana?”
Pisze monografię Chocza

Ks. Leszek Szkudlarek pochodzi z Chocza, jest absolwentem Liceum im. St. Staszica w Pleszewie a historyczne pasje obudziła w nim nauczycielka historii w chockiej podstawówce, regionalistka Zdzisława Flisińska. W planach księdza Leszka – z zakonu kamilianów, jest napisanie obszernej monografii Chocza, dlatego od lat zbiera po archiwach materiały.

Ks. Leszek Szkudlarek gromadzi materiały z dziejów rodzinnego Chocza

Wiele z nich dotyczy społeczności żydowskiej w Choczu, która należała do gminy żydowskiej w Stawiszynie, dlatego postanowił starszym braciom w wierze, poświęcić oddzielną książkę. Czytamy w niej, że np. w 1818 roku, kiedy miasteczko było w granicach Królestwa Polskiego (kongresówki),  na 900 mieszkańców Chocza – co dziesiąty był Żydem.

Promocja z wnuczką Lewinów

Ks. Leszek  dotarł do dokumentów, do zdjęć, przewertował księgi bóźnicze. Znalazł zdjęcia choczan wyznania mojżeszowego. Nawiązał kontakt z wnuczką kobiety urodzonej w Choczu w 1903 roku. Rodzinie Lewinów udało się przed samą wojną wyjechać do Izraela. Wnuczka – imieniem Szaron mieszka na Florydzie i przyjedzie 9 marca na promocję książki do Chocza.

Manie i David Levin
Josef Lewin ojciec Dawida
Dwojra Lewin – matka Dawida
Dawid i Mania Lewin; Dwojra Lewin; Tuba, Mejlech i Rachel Edelsburg
Będzie promocja w Pleszewie

I ciekawostka – przodkowie Szaron Lewinowie wynajmowali mieszkanie w kamienicy, w której teraz mieszka rodzina księdza Szkudlarka. Planowane jest też spotkanie autora w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.

Czytaj też: Życie w cieniu synagogi – dawna mykwa do remontu
Nie ma grobów ale jest cmentarz na osiedlu Mieszka I

 

Sala Zimnawoda
Chaja Zimnawoda
Ks. Leszek Szkudlarek w trakcie pracy nad książką