Prymicja była wielkim świętem. Od dwóch lat parafia św. Floriana miała nowy obszerny kościół a teraz miała mieć też „swojego” księdza. Neoprezbitera wszyscy znali. Ks. Michał Kieling mieszkał w bloku przy Reja . Był wychowankiem i absolwentem pleszewskiej Dwójki oraz Liceum im. St. Staszica w Pleszewie. Szczęśliwy był proboszcz ksiądz kanonik Józef Maciołek, który wraz z parafianami budował nowy kościół. Msze św. – niedzielne – odbywały się w nim od Wigilii Bożego Narodzenia 1990 roku.
Nowy kościół i nowy ksiądz
Mszę św. prymicyjną zaplanowano na niedzielę 29 maja. Dwa dni wcześniej ks. Michał Kieling otrzymał w katedrze kaliskiej święcenia kapłańskie. Dzień był piękny, słoneczny. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej był w surowym stanie, na betonowej posadzce leżały stare dywany, ale atmosfera była podniosła. Wszyscy się uśmiechali. Pierwsze powołanie kapłańskie w nowym kościele było odczytywane jako znak, że Pan Bóg błogosławi proboszczowi i parafianom. Na mszę św.. odprawianą przez neoprezbitera, przyszło wielu pleszewian. Była rodzina księdza ale też mieszkańcy bloku przy ul. Reja 7. Przyszły do kościoła koleżanki z klasy, koledzy ze szkoły, nauczyciele, przyjaciele, znajomi z ruchu Światło – Życie , parafianie.
W kościele – stoją od lewej ks. Robert Nurski i ks. Sławomir Kosiński – wtedy jeszcze klerycy (obaj, podobnie jak ks. Michał z ulicy Reja)
Pierwszą prymicję w nowym kościele opisała „Gazeta Pleszewska” i to na pierwszej stronie. Było też zdjęcie księdza proboszcza Józefa Maciołka z ks. Michałem Kielingiem.
Profesor, kanonik, „nasz Michał”
Po błogosławieństwo młodego księdza ustawiła się kolejka. Każdy chciał mieć jego obrazek prymicyjny. Niewątpliwie dlatego, że ks. Michał Kieling był taki nasz, taki chłopak z osiedla, nigdy nie zadzierał nosa, nawet kiedy awansował i robił karierę naukową. Był mądry, ambitny, pracowity zatem przełożeni szybko docenili walory jego umysłu i wysłali go na studia za granicę. W Niemczech studiował i pracował. Mimo doktoratu, habilitacji, tytułu profesora nadzwyczajnego, godności kanonika, ks. prof. dr hab. Michał Kieling – delegat biskupa ds. życia konsekrowanego, były kanclerz kurii kaliskiej, adiunkt w Zakładzie Teologii Patrystycznej na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, pozostaje „naszym Michałem”. Wciąż identyfikuje się z Pleszewem.
… pleszewianin
W marcu 2005 roku ks. Michał uczestniczył w Pielgrzymce Pleszewian do Watykanu, gdzie w Sali Klementyńskiej, władze miasta przekazały Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pleszew.
Czytaj też: Z pleszewską pielgrzymką u papieża w Watykanie
Księdza Michała można spotkać w Pleszewie nie tylko w kościele ale też w bibliotece, w Muzeum Regionalnym w Pleszewie a przede wszystkim w bloku nr 7 przy Reja, gdzie mama Alicja czeka na syna z obiadem, a dawni sąsiedzi się uśmiechają i czasem zagadują. Ks. Michał bywa zapraszany na pleszewskie uroczystości. I zawsze przyjeżdża. Gościł u Małgorzaty Giezek – Stempniak na 25. urodzinach Galerii Sztuki Użytkowej „Art.M”. Uczestniczył w uroczystości wręczenia tytułu Honorowego Pleszewianina Prof. dr hab. Bronisławowi Marciniakowi. Czasem uświetnia sierpniowe odpusty ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Modlił się z parafianami na pogrzebie proboszcza ks. kanonika Józefa Maciołka.
Wspomnienie o ks. kanoniku Józefie Maciołku
Napisał książkę
W 2016 roku to ks. prof. Michał Kieling zaprosił pleszewian do Centrum Józefologicznego w Kaliszu na promocję książki Diecezja Kaliska. Parafie Kościoły Kaplice”, którą napisał razem z ks. Sławomirem Kęszką. Prawie 1000 – stronicowe wydawnictwo zawiera informacje o wszystkich parafiach diecezji kaliskiej. W związku z tym, że mam książkę, opatrzoną dedykacją autora, często do niej zaglądam, kiedy piszę na blogu posty dotyczące historii kościołów w powiecie pleszewskim. Z pewnością godny uwagi jest fakt, że na uroczystości była obecna wychowawczyni ks. Michała z pleszewskiej Dwójki Czesława Liskowska oraz wychowawca z liceum Andrzej Szymański.
10 lat temu, z okazji 20. rocznicy święceń kapłańskich i 50. urodzin, ks. Michał Kieling napisał w „Opiekunie”
Doświadczenie obecności Boga – poprzez czyny i słowa – w rodzinie, w parafii, we wspólnocie, w życiu spotykanych księży, wychowawców, nauczycieli i dobrych ludzi pozwoliło mi odkryć moje powołanie do kapłaństwa, otrzymać odpowiednią edukację i zrealizować pragnienia. (-) W roku jubileuszowym sięgam myślami do mojego rodzinnego Pleszewa- gdzie spędziłem dzieciństwo i młodość, do Gniezna, gdzie w PWSD przygotowywałem się do kapłaństwa, do Kalisza – gdzie rozpocząłem swoje kapłaństwo i gdzie obecnie posługuję , do Offenbach nad Menem i Darmstadt, gdzie jako wikariusz pracowałem w Polskiej Misji Katolickiej, jednocześnie studiując w jezuickiej uczelni Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem- wszędzie Pan mnie prowadził i nadal prowadzi.
Adam Staszak – dyr. Muzeum Regionalnego, Marian Adamek – burmistrz Pleszewa, Danuta Drążewska, Irena Kuczyńska, Czesława Liskowska z mężem Januszem, Maria i Andrzej Szymańscy, Arkadiusz Ptak – wiceburmistrz, Małgorzata i Zbigniew Stempniakowie – pleszewska delegacja na promocji książki
Na promocji monografii w Muzeum Regionalnym w Pleszewie
Jubileusz i odpust
W niedzielę 19 czerwca 2022 roku o godzinie 11.45 w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej ks. kanonik Michał Kieling odprawi mszę św. jubileuszową. Zaprasza na nią proboszcz ks. kanonik Krzysztof Guziałek. I dziękuje księdzu profesorowi za posługę w rodzinnej parafii. Niewątpliwie ważna jest informacja, że ks. Michał Kieling był też obecny na tegorocznym odpuście ku czci św. Floriana.
Relacja z 25 – lecia prymicji ks. prof. dr hab. kanonika Michała Kielinga w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej
Czytaj też: Historia kościoła św. Floriana w Pleszewie