Ks. Michał Kieling obchodzi 30 – lecie święceń kapłańskich; jego prymicja była pierwszą w nowym kościele

Avatar photoIrena Kuczyńska17 czerwca 202212min
Prymicja-ks.-Michala-Kielinga-1.jpg
30 lat temu w nowym kościele Matki Boskiej Częstochowskiej odbyła się pierwsza msza św. prymicyjna. Odprawił ją neoprezbiter ks. Michał Kieling. W najbliższą niedzielę zaprasza na jubileuszową mszę św. dziękczynną

Prymicja była wielkim świętem. Od dwóch lat parafia św. Floriana miała nowy obszerny kościół  a teraz miała mieć też „swojego” księdza. Neoprezbitera wszyscy znali. Ks. Michał Kieling mieszkał w bloku przy Reja . Był wychowankiem i absolwentem pleszewskiej Dwójki oraz Liceum im. St. Staszica w Pleszewie.  Szczęśliwy był  proboszcz ksiądz kanonik Józef Maciołek, który wraz z parafianami budował nowy kościół. Msze św. – niedzielne – odbywały się w nim od Wigilii Bożego Narodzenia 1990 roku.

Nowy kościół i nowy ksiądz

Mszę św. prymicyjną zaplanowano na niedzielę 29 maja. Dwa dni wcześniej ks. Michał Kieling otrzymał w katedrze kaliskiej święcenia kapłańskie. Dzień był piękny, słoneczny. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej był w surowym stanie, na betonowej posadzce leżały stare dywany, ale atmosfera była podniosła. Wszyscy się uśmiechali. Pierwsze powołanie kapłańskie w nowym kościele było odczytywane jako znak, że Pan Bóg błogosławi proboszczowi i parafianom. Na mszę św.. odprawianą przez neoprezbitera, przyszło wielu pleszewian. Była rodzina księdza  ale też mieszkańcy bloku przy ul. Reja 7. Przyszły do kościoła koleżanki z klasy, koledzy ze szkoły, nauczyciele, przyjaciele, znajomi z ruchu Światło – Życie , parafianie.

W kościele – stoją od lewej ks. Robert Nurski i ks. Sławomir Kosiński – wtedy jeszcze klerycy (obaj, podobnie jak ks. Michał z ulicy Reja)

Pierwszą prymicję w nowym kościele opisała „Gazeta Pleszewska” i to na pierwszej stronie.  Było też zdjęcie księdza proboszcza Józefa Maciołka z ks. Michałem Kielingiem.

Profesor, kanonik, „nasz Michał”

Po błogosławieństwo młodego księdza ustawiła się kolejka. Każdy chciał mieć jego obrazek prymicyjny.  Niewątpliwie dlatego, że ks. Michał Kieling  był taki nasz, taki chłopak z osiedla, nigdy nie zadzierał nosa, nawet kiedy awansował i robił karierę naukową.  Był mądry, ambitny, pracowity zatem przełożeni szybko docenili walory jego umysłu i wysłali go na studia za granicę. W Niemczech studiował i pracował.  Mimo doktoratu, habilitacji, tytułu profesora nadzwyczajnego, godności kanonika,  ks. prof. dr hab. Michał Kieling – delegat biskupa ds. życia konsekrowanego,  były kanclerz kurii kaliskiej, adiunkt  w Zakładzie Teologii Patrystycznej na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, pozostaje „naszym Michałem”.  Wciąż identyfikuje się z Pleszewem.

… pleszewianin

W marcu 2005 roku ks. Michał uczestniczył w Pielgrzymce Pleszewian do Watykanu, gdzie w Sali Klementyńskiej, władze miasta przekazały Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pleszew.

Czytaj też: Z pleszewską pielgrzymką u papieża w Watykanie

Księdza Michała można spotkać w Pleszewie nie tylko w kościele ale też w bibliotece, w Muzeum Regionalnym w Pleszewie a przede wszystkim  w bloku nr 7 przy Reja, gdzie mama Alicja czeka na syna z obiadem, a dawni sąsiedzi się uśmiechają i czasem zagadują. Ks. Michał bywa zapraszany na pleszewskie uroczystości. I zawsze przyjeżdża.  Gościł u Małgorzaty Giezek – Stempniak na 25. urodzinach Galerii Sztuki Użytkowej „Art.M”. Uczestniczył  w uroczystości wręczenia tytułu Honorowego Pleszewianina Prof. dr hab. Bronisławowi Marciniakowi. Czasem uświetnia sierpniowe odpusty ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Modlił się z parafianami na pogrzebie proboszcza  ks. kanonika Józefa Maciołka.

Wspomnienie o ks. kanoniku Józefie Maciołku
Ks. Michał Kieling i obok ks. Robert Nurski – synowie parafii św. Floriana w Pleszewie na pogrzebie ks. kanonika Józefa Maciołka foto Edyta Brania
Napisał książkę

W 2016 roku to ks. prof. Michał Kieling zaprosił pleszewian do Centrum Józefologicznego w Kaliszu na promocję książki  Diecezja Kaliska. Parafie Kościoły Kaplice”, którą napisał razem z ks. Sławomirem Kęszką. Prawie 1000 – stronicowe wydawnictwo zawiera informacje o wszystkich parafiach diecezji kaliskiej. W związku z tym, że mam książkę, opatrzoną  dedykacją autora, często do niej zaglądam, kiedy piszę na blogu posty dotyczące historii kościołów w powiecie pleszewskim. Z pewnością godny uwagi jest fakt, że na uroczystości była obecna wychowawczyni ks. Michała z pleszewskiej Dwójki Czesława Liskowska oraz  wychowawca z liceum Andrzej Szymański.

10 lat temu, z okazji 20. rocznicy święceń kapłańskich i 50. urodzin, ks. Michał Kieling  napisał w „Opiekunie”
Doświadczenie obecności Boga – poprzez czyny i słowa – w rodzinie, w parafii, we wspólnocie, w życiu spotykanych księży, wychowawców, nauczycieli i dobrych ludzi pozwoliło mi odkryć moje powołanie do kapłaństwa, otrzymać odpowiednią edukację i zrealizować pragnienia. (-) W roku jubileuszowym sięgam myślami do mojego rodzinnego Pleszewa- gdzie spędziłem dzieciństwo i młodość, do Gniezna, gdzie w PWSD przygotowywałem się do kapłaństwa, do Kalisza – gdzie rozpocząłem swoje kapłaństwo i gdzie obecnie posługuję , do Offenbach nad Menem i Darmstadt, gdzie jako wikariusz pracowałem w Polskiej Misji Katolickiej, jednocześnie studiując w jezuickiej uczelni Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem- wszędzie Pan mnie prowadził i nadal prowadzi.

Adam Staszak – dyr. Muzeum Regionalnego, Marian Adamek – burmistrz Pleszewa, Danuta Drążewska, Irena Kuczyńska, Czesława Liskowska z mężem Januszem, Maria i Andrzej Szymańscy, Arkadiusz Ptak – wiceburmistrz, Małgorzata i Zbigniew Stempniakowie – pleszewska delegacja na promocji książki

Na promocji monografii w Muzeum Regionalnym w Pleszewie

Jubileusz i odpust

W niedzielę 19 czerwca 2022 roku o godzinie 11.45 w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej ks. kanonik Michał Kieling odprawi mszę św. jubileuszową. Zaprasza na nią proboszcz ks. kanonik Krzysztof Guziałek. I dziękuje księdzu profesorowi za posługę w rodzinnej parafii. Niewątpliwie ważna jest informacja, że ks. Michał Kieling był też obecny na tegorocznym odpuście ku czci św. Floriana.

Relacja z 25 – lecia prymicji ks. prof. dr hab. kanonika Michała Kielinga w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej
Ks. Michał Kieling, ks. Krzysztof Guziałek, ks. Marcin Walczak podczas sumy odpustowej
Czytaj też: Historia kościoła św. Floriana w Pleszewie

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska