Wznowiono szkolenia z obsługi komputera w ramach projektu „Latarnicy2020.pl”, które dla 120 pleszewian w złotym wieku prowadzi Marcin Konieczny z UMiG Pleszew w Bibliotece Publicznej MiG.
Projekt stanowi inicjatywę na rzecz edukacji cyfrowej osób powyżej 65 roku życia, którzy stanowią największą w naszym kraju grupę wykluczonych cyfrowo.
Fundamenty merytoryczne działań zostały wypracowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji w latach 2011-2015 pod hasłem: POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS [PCRS].
Projekt jest realizowany na terenie 7 województw: opolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego. Program kursu zakłada m.in. nauczenie bezpiecznego korzystania z internetu i poczty elektronicznej, robienia zakupów przez internet, korzystania z użytecznych aplikacji w telefonie np. płatności BLIK-iem, uzyskanie dostępu do usług elektronicznych – posiadanie dokumentów w telefonie (dowód osobisty), dostęp do e-recept, stworzenie profilu zaufanego.
Pierwsze zajęcia w Pleszewie odbyły się w marcu tuż przed wybuchem pandemii COVID-19.
Latarnicy polski cyfrowej w Pleszewie
W tym tygodniu wróciły, w okrojonym zakresie, z zachowaniem środków ostrożności. Zamiast 12 godzin, będzie ich 6. Prowadzi je z cierpliwością i profesjonalizmem, przeszkolony w zakresie metody „odwróconej klasy” pleszewski „Latarnik” Marcin Konieczny z UMiG Pleszew.
Obiecuje, że jesienią, raz w tygodniu, miasto poprowadzi Cyfrową Fabrykę Seniora, żeby w świecie coraz bardziej cyfrowym, senior się poruszał bez problemów.