Letnie brzmienia i ziemiańskie smaki w Muzeum Ziemiaństwa

Avatar photoIrena Kuczyńska15 lipca 20227min
nowy.jpg
Na cykl letnich koncertów "Pod Panteonem" zaprasza Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. W najbliższą niedzielę w muzyczną podróż zabiorą melomanów "Soliści Accademia dell'Arcadia". Przed koncertem warto wejść do pałacu, gdzie czeka niezwykła wystawa pt. "Dzień rozpoczynano od kawy ze śmietanką''.

Jeśli wybieracie się do Dobrzycy na koncerty Pod Panteonem, zajrzyjcie do pałacu. Znajduje się tam interesująca wystawa, związana z życiem polskiego ziemiaństwa.

W pałacu coś dla ciała

Wystawa, której partnerem medialnym jest  radio Centrum, jest osnuta wokół szeroko pojętych uciech stołu i podniebienia, które w życiu ziemiańskiego dworu, odgrywały bardzo ważną rolę.

Wystawa w Muzeum Ziemiaństwa

Wszak na początku XIX wieku spożywanie posiłków z przekąsem nazywano ,,najważniejszą czynnością życia obywatelskiego”.

Wystawa – książka kucharska

Ekspozycja w dobrzyckim pałacu prezentuje naczynia porcelanowe, szklane, srebrne, kryształowe, fajansowe ale też książki kucharskie, poradniki gospodarskie, fragmenty dawnych jadłospisów.

Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa

Narracja, przemyślana w szczegółach, prowadzi od wielodniowych uczt z czasów saskich, poprzez wiek XIX, po lata 20. i 30. XX wieku. W jednej sali zaaranżowano stół nakryty do obiadu, stolik kawowy z fotelami, które pochodzą z przedwojennego wystroju pałacu.

Wystawa – fotele stały w dobrzyckim pałacu do 1939 roku

Z opisów można się dowiedzieć, co jadał pierwszy stół, co drugi, a co trzeci i dlaczego dzieci jadły potrawy mało urozmaicone, do tego w swoim pokoju.

Więcej o wystawie: Filiżanka kawy łączy dwory, pałace i epoki
Pod Panteonem coś dla ducha

Zwiedzanie wystawy można połączyć z koncertami letnimi „Pod Panteonem”.

Najbliższy w niedzielę – na skrzypcach barytonowych zagra Michał Grześkowiak, na klawesynie Monika Woźniak.

Słuchaj:TUTAJ

Accademia dell’Arcadia – polska orkiestra barokowa wywodząca się z Poznania, która upowszechnia kulturę muzyczną XVII i XVIII wieku. Orkiestra działa nieprzerwanie od 2001 roku i ma na swoim koncie liczne koncerty oraz bogatą dyskografię. Zespół wpisuje się w nurt wykonawstwa historycznego i podczas niedzielnego występu zabierze Państwa w muzyczną podróż do świata Bacha, Vivaldiego czy Handla.
31 lipca „Jazzowe orzeźwienie” z wokalistką Karoliną Kram – Chojnacką i Filipem Chojnackim przy fortepianie. 15 sierpnia – koncert „Przetańczyć całą noc” z mezzosopranistką Aleksandrą Kamińską – Rykowską i Marią Rutkowską przy fortepianie. Koncerty zaczynają się o 16.30. Opiekę artystyczną nad cyklem sprawuje dr Artur Żuchowski. Współorganizatorem koncertów jest Zajezdnia Kultury w Pleszewie.

Maria Rutkowska i Aleksandra Rykowska w Koncercie pod Panteonem rok 2021


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska